10 postulatów Lewiatana w sprawie szczepień w zakładach pracy
12 kwietnia 2021

10 postulatów Lewiatana w sprawie szczepień w zakładach pracy

• Pracodawcy chcą wziąć udział w szczepieniach przeciw Covid-19 jeśli przyspieszy to cały proces i znacząco zwiększy odporność pracowników na wirusa.
• Konfederacja Lewiatan apeluje m.in. o jak najszybsze ogłoszenie i skonsultowanie przez rząd szczegółowych procedur oraz wytycznych dotyczących szczepień, umożliwienie szczepienia rodzin pracowników, a także organizowania wspólnych punktów szczepień przez kilku pracodawców czy rezygnację z kalendarza szczepień uzależnionego od roku urodzenia.

– Zainteresowanie szczepieniami w firmach jest ogromne. Do końca tygodnia chcemy wypracować szczegółowe rozwiązania dotyczące szczepień pracowników, a potem szybko skonsultować je z biznesem. Firmy zgłosiły wiele konkretnych postulatów. Szczepienia w zakładach pracy mogłyby się rozpocząć w połowie maja i mieć masowy charakter – powiedział wicepremier Jarosław Gowin na dzisiejszej konferencji prasowej.

Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki, który uczestniczył w konferencji wspólnie z wicepremierem, stwierdził, że przedsiębiorcom zależy, aby szczepienia w firmach ruszyły jak najszybciej i objęły jak największą liczbę pracowników. – Jesteśmy gotowi do przeprowadzenia szczepień i ich popularyzowania wśród naszych pracowników. Czekamy na szczegóły. Wiemy, że firmy będą zawierały umowy z podmiotami medycznymi na przeprowadzenie szczepień. Rząd zadeklarował odejście od kalendarza szczepień uzależnionego od roku urodzenia, a także objęcie nimi wszystkich pracowników niezależnie od formy współpracy z przedsiębiorstwem, w tym zatrudnionych cudzoziemców – dodał.

Pracodawcy mają odpowiedni potencjał organizacyjny i doświadczenie, które są gwarancją bezpiecznego przeprowadzenia szczepień. Firmy czekają na wymogi, które będą musiały spełnić, aby wziąć udział w programie szczepień. Najważniejsze w tej chwili jest umożliwienie firmom przygotowania się do programu szczepień. Przedsiębiorcy proponują też spełnienie warunków, które przyspieszą cały proces:

Konfederacja Lewiatan