BusinessEurope we współpracy z federacjami członkowskimi zidentyfikowało 68 obciążeń regulacyjnych w 11 obszarach, które przekładają się na wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej w UE. Wskazało również w jaki sposób pilnie poprawić otoczenie regulacyjne.
Kluczowe przepisy, które trzeba zmienić koncentrują się na unijnej legislacji i dotyczą m.in. energii i klimatu, polityki konsumenckiej, sprawozdawczości finansowej, międzynarodowych łańcuchów wartości i handlu, gospodarki cyfrowej oraz zatrudnienia i polityki społecznej.
Jak wskazuje organizacja zrzeszająca europejski biznes, ponad 60% przedsiębiorstw z UE uważa nadregulacje za przeszkodę dla inwestycji, a 55% MŚP wskazuje przeszkody regulacyjne i obciążenia administracyjne jako swoje największe wyzwanie. Większość federacji członkowskich BusinessEurope uważa, że obciążenia administracyjne wzrosły w ciągu ostatniego roku w wyniku zmian legislacyjnych wprowadzonych przez Komisję Europejską.
Prezentując ten dokument BusinessEurope wzywa decydentów politycznych, aby nie skupiali się jedynie na kwestii redukcji raportowania i wymogów sprawozdawczych, ponieważ stanowi ono zaledwie ułamek wszystkich obciążeń regulacyjnych, które przekładają się na wysokie koszty prowadzenia działalności w Europie. UE powinna pilnie zredukować obciążenia wynikające z barier w transgranicznych operacjach biznesowych na jednolitym rynku i pozbyć się nadmiernej biurokracji.
– Takiego dokumentu brakowało w dyskusjach o barierach na jednolitym rynku UE. Opracowanie BusinessEurope zawiera konkretne propozycje zmian i stanowi solidną podstawę do dalszych dyskusji z decydentami politycznymi. W świetle nowego cyklu instytucjonalnego oraz alarmujących raportów Enrico Letty i Mario Draghego, nie powinniśmy już dłużej rozmawiać o potrzebie zniesienia barier regulacyjnych, ale o tym, w jaki sposób to zrobić najskuteczniej i jak przeprowadzić europejski biznes przez ten proces – podkreśla Ewelina Augustyniak, ekspertka ds. UE Konfederacji Lewiatan.
Przedsiębiorstwa działające w Europie potrzebują odważnego sygnału, że UE jest gotowa na poprawę klimatu biznesowego i inwestycyjnego. Z perspektywy biznesu kluczowe jest pilne przełożenie na konkretne działania zapowiedzi przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen dotyczących planowanego zmniejszenia wymogów sprawozdawczych o co najmniej 25% i 35% dla MŚP. Z tego powodu BusinessEurope wzywa Komisję Europejską do przedstawienia jasnego planu działania, który określałby zakres, harmonogram i zarządzanie środkami, które zostaną podjęte, aby te cele osiągnąć. Opracowanie wskazujące na konkretne problemy, z którymi mierzą się europejskie firmy, stanowi wkład do planowanej przez Komisję Europejską propozycji tzw. „Omnibusa”, a także nowej strategii jednolitego rynku. Konfederacja Lewiatan jako jedyna polska organizacja należąca do BusinessEurope uczestniczyła w pracach nad dokumentem.
Pobierz opracowanie (j. angielski)
Konfederacja Lewiatan