
Indeks Biznesu
Indeks Biznesu
Wyzwanie ostatnich czterech miesięcy pracodawcy zdali z wyróżnieniem. Pomimo ogromnych obaw, które wyrażali w naszych badaniach realizowanych podczas pandemii, wciąż starają się z optymizmem patrzeć w przyszłość. To co jednak zawiodło to dialog rządu ze środowiskiem biznesu i działania informacyjne rządu. Ponad trzy czwarte przedsiębiorców skarży się na brak dialogu i uważa, że strategia wspierania gospodarki w najbliższych kilkunastu miesiącach jest niejasna, a oni zostaną sami ze swoimi problemami.
MACIEJ WITUCKI
Prezydent Konfederacji Lewiatan

Ocena warunków prowadzenia działalności
Jak w stosunku do wcześniejszych okresów, oceniają Państwo warunki prowadzenia działalności, szczególnie ze względu na otoczenie regulacyjne i administracyjne?
- N = 150
- N = 100
- N = 50
- nie widzę znaczącej zmiany
- warunki poprawiły się
- warunki pogorszyły się
Nastroje dotyczące prowadzenia dzialalności w kontekście biznesowym
Gdy myślą Państwo o prowadzeniu firmy w 2021 r. w kontekście biznesowym, to jakie jest Państwa generalne nastawienie?
- N = 150
- N = 100
- N = 50
- mam pozytywne nastawienie
- mam negatywne nastawienie
- nie weim / trudno powiedzieć
Nastroje dotyczące prowadzenia dzialalności w kontekście prawnym
Gdy myślą Państwo o prowadzeniu firmy w 2021 r. w kontekście zmian w prawie i działań administracji, to jakie jest Państwa generalne nastawienie?
- N = 150
- N = 100
- N = 50
- mam pozytywne nastawienie
- mam negatywne nastawienie
- nie weim / trudno powiedzieć
Przeszło jedna czwarta
(29%) badanych firm jest członkami jakiejś organizacji zrzeszającej przedsiębiorców. W małych firmach jest to 23%, w firmach średnich 43%, a w firmach dużych 48%. W większości nie są to jednak organizacje pracodawców w znaczeniu ustawowym.
Zdecydowana większość przedsiębiorców
(85%) nie jest świadoma faktu, że uprawnienia organizacji pracodawców są większe od uprawnień izb lub stowarzyszeń. Nawet wśród dużych firm różnicy tej nie zna aż 78% z nich, chociaż są to podmioty najliczniej reprezentowane w organizacjach biznesowych.
Tylko jedna trzecia
(35%) przedsiębiorców zgadza się z tezą, że członkostwo w organizacjach pracodawców powinno być dofinansowywane przez państwo. Przeciwnego zdania jest większość badanych (56%). Na rozkład opinii nie ma znaczącego wpływu wielkość firmy.
Wśród cech
jakie musi posiadać organizacja pracodawców, aby badany przedsiębiorca się do niej zapisał, najczęściej wskazywano: profesjonalizm, eksperckość, skuteczność i apolityczność. Duże firmy częściej mówią też o potrzebie udziału w organizacji międzynarodowej.
Wśród głównych zadań
organizacji pracodawców, firmy średnie i duże wskazywały wpływ na kształt prawa. Dla firm małych jest to zadanie ważne, ale na pierwszej pozycji wskazały one ułatwianie kontaktów biznesowych. O reprezentacji w sporach z administracją najczęściej mówiły firmy średnie.
Raporty
Tu wkrótce pojawią się raporty z ostatnich lat
Masz pytania? Chcesz nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu!

Kuba Giedrojć
Koordynator badania