69% przedsiębiorstw planuje redukcje zatrudnienia – badanie Lewiatana
26 marca 2020

69% przedsiębiorstw planuje redukcje zatrudnienia – badanie Lewiatana

  • Lewiatan zapytał 800 firm o skutki pandemii dla prowadzenia biznesu, a szczególnie o sytuację pracowników.
  • 55% pytanych firm już dziś bardzo poważnie odczuwa skutki pandemii.
  • 69% badanych planuje redukcje zatrudnienia.
  • 47% może czekać na pomoc państwa maksymalnie 3 tygodnie, potem zacznie zwalniać.

 

Prawie wszyscy badani przedsiębiorcy (95%) odczuwają skutki pandemii dla swoich biznesów. Niezwykle niepokojące jest jednak, że aż 55% już dziś ocenia, że je jako bardzo poważne. Im mniejsza firma tym sytuacja jest gorsza. Wśród mikrofirm (do 9 pracowników) w bardzo poważnej sytuacji znajduje się 63% badanych.

Problemy z prowadzeniem biznesu, przekładają się na problemy z utrzymaniem pracowników. 69% pytanych zadeklarowało, że planuje redukcje zatrudnienia. Najgorsza sytuacja jest w firmach małych (71% planuje redukcje) i średnich (80% planuje redukcje). W sumie, w ciągu najbliższych 2 miesięcy, 54% pytanych firm planuje zwolnić od 20% do 50% załogi.

Przedsiębiorcy bardzo potrzebują pomocy państwa. 68% deklaruje, że brak takiej pomocy może doprowadzić do zamknięcia firmy. Czasu na pomoc jest bardzo niewiele. 47% pytanych – jeżeli nie dostanie pomocy – zacznie zwalniać w ciągu 3 tygodni. Uruchomienie przez rząd dopłat do wynagrodzeń może zdecydowanie zmniejszyć skalę redukcji – tak twierdzi aż 70% przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu.

– Z badania wynika, że sytuacja firm jest bardzo trudna i od szybkości uruchomienia instrumentów pomocy dla przedsiębiorstw zależeć będą decyzje jakie decyzje biznes podejmie. Wnioski dla rządzących są następujące. Po pierwsze, im szybsze i bardziej dostępne będą dobrze zaplanowane formy pomocy, tym mniejsze będą negatywne skutki gospodarcze i społeczne tego niespotykanego w takiej skali i formie kryzysu. Po drugie, im więcej firm i miejsc pracy obejmiemy pomocą, tym łatwiej będzie poradzić sobie z wychodzeniem z tej sytuacji i powrotem do normalności. Trzeba pamiętać, że troska o zdrowie obywateli, nie może nam przysłaniać bezpieczeństwa ekonomicznego. Po trzecie, dzisiejsze możliwości działania w sferze ochrony zdrowia są wypadkową rozwoju, jaki udało się osiągnąć dzięki rozwojowi gospodarki, jeśli gospodarka będzie słaba teraz i w perspektywie kolejnych miesięcy, przełoży się to szybko na ograniczenie możliwości działania w sferze ochrony zdrowia teraz i w przyszłości – komentuje wyniki badania prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatana badanie online przeprowadziła w dniach 23-25.03.2020 r. na próbie 800 przedsiębiorców.

Konfederacja Lewiatan