Liberalizacja handlu z Ukrainą: propozycja Komisji Europejskiej
28 kwietnia 2022

Liberalizacja handlu z Ukrainą: propozycja Komisji Europejskiej

fot. Anastasiia Krutota / Unsplash

27 kwietnia Komisja Europejska przedstawiła propozycję rozporządzenia „w sprawie tymczasowej liberalizacji handlu uzupełniającej koncesje handlowe mające zastosowanie do produktów ukraińskich w ramach Układu o Stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich Państwami Członkowskimi z jednej strony, a Ukrainą z drugiej strony”.

W praktyce rozporządzenie wprowadza środki liberalizacji handlu w postaci trzech poniższych środków, które powinny być stosowane przez okres jednego roku:

  1. Tymczasowe zawieszenie wszystkich zaległych taryf celnych na mocy Tytułu IV Układu o Stowarzyszeniu między UE a Ukrainą ustanawiającego pogłębioną i kompleksową strefę wolnego handlu (DCFTA). Dotyczy to trzech kategorii produktów:
  • produkty przemysłowe podlegające stopniowemu znoszeniu ceł do końca 2022 r;
  • owoce i warzywa objęte systemem cen wejścia;
  • produkty rolne i przetworzone produkty rolne objęte kontyngentami taryfowymi.
  1. Czasowe zaniechanie pobierania ceł antydumpingowych od przywozu pochodzącego z Ukrainy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia; oraz
  1. Czasowe zawieszenie stosowania wspólnych reguł przywozu (środki ochronne) w odniesieniu do przywozu pochodzącego z Ukrainy.

Wniosek będzie teraz omawiany przez państwa członkowskie w Radzie i Parlamencie Europejskim.

Pełne rozporządzenie Komisji Europejskiej można znaleźć tutaj.


Dziękujemy Państwu za uwagę. Lewiatan będzie na bieżąco informował o środkach wdrażanych przez UE i jej partnerów w związku z wojną na Ukrainie.

 

źródło: BusinessEurope