Jest najnowsza propozycja Komisji Europejskiej dotycząca zamrażania i konfiskaty aktywów oligarchów i przestępców naruszających unijne restrykcje.
Komisja Europejska zaproponowała dodanie naruszeń unijnych środków ograniczających do wykazu przestępstw unijnych. Komisja proponuje również nowe, zaostrzone przepisy dotyczące odzyskiwania i konfiskaty mienia, które również przyczynią się do wdrożenia unijnych środków ograniczających. Konkretne propozycje można znaleźć poniżej:
Omawiana kwestia
Wdrażanie i egzekwowanie unijnych środków ograniczających (sankcji) jest przede wszystkim domeną państw członkowskich. Rozporządzenia UE systematycznie zawierają przepis zobowiązujący państwa członkowskie do przyjęcia przepisów krajowych przewidujących skuteczne, współmierne i należycie zniechęcające kary za naruszenie przepisów tych rozporządzeń. Artykuł 215 TFUE stanowi podstawę prawną do przyjęcia przez Radę „niezbędnych środków” w przypadku przyjęcia unijnych środków ograniczających. Podstawa prawna do przyjmowania środków ograniczających nie pozwala jednak na przybliżenie definicji prawa karnego oraz rodzajów i wysokości sankcji karnych. Systemy krajowe różnią się znacznie, jeśli chodzi o kryminalizację naruszeń rozporządzeń Rady w sprawie sankcji UE. Tak samo znacząco różnią się systemy sankcji karnych. Często utrudnia to egzekwowanie sankcji.
Proponowane rozwiązanie
Komisja proponuje dodanie naruszenia sankcji UE do obszarów przestępczości określonych w art. 83 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej („TFUE”). Gdy Rada osiągnie porozumienie (jednomyślnie), a Parlament Europejski wyrazi zgodę na dodanie naruszenia unijnych środków ograniczających do obszarów przestępczości określonych w art. 83 ust. 1 TFUE, Komisja będzie mogła przedstawić wniosek w sprawie dyrektywy w ramach zwykłej procedury ustawodawczej, w której można by zbliżyć definicje przestępstw i sankcji.
Dokument towarzyszący: Komunikat w sprawie dyrektywy harmonizującej sankcje karne za naruszenie unijnych środków ograniczających oraz załącznik.
Wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie odzyskiwania i konfiskaty mienia
Niniejszy wniosek, który znaleźć można tutaj, stanowi uzupełnienie wniosku dotyczącego rozszerzenia wykazu przestępstw UE o naruszenie sankcji UE. Jego celem jest sprawienie, aby przestępstwo nie przynosiło zysków poprzez pozbawianie przestępców ich bezprawnie uzyskanych korzyści i ograniczanie ich możliwości popełniania kolejnych przestępstw. Proponowane przepisy będą miały również zastosowanie do naruszenia środków ograniczających, zapewniając skuteczne wykrywanie, zamrażanie, zarządzanie i konfiskatę płynących z takiej działalności dochodów.
Pełny komunikat prasowy Komisji Europejskiej można znaleźć tutaj.