Dostosowanie budynków do standardu bezemisyjnego wymagać będzie przeprowadzenia około 7,5 mln termomodernizacji, wymiany ok. 6,9 mln źródeł ciepła na urządzenia i instalacje bezemisyjne, takie jak pompy ciepła, czy elektryczne grzejniki i maty grzewcze. Realizacja tych inwestycji pochłonie 1,54 bln zł do 2050 roku, ale przyczyni się do powstania tysięcy miejsc pracy – czytamy w raporcie „ Efektywność energetyczna budynków – szanse i wyzwania dla polskich firm”, który przygotowała Konfederacja Lewiatan.
– Unia Europejska chce, aby wszystkie budynki w Europie były bezemisyjne do 2050 roku. Osiągnięcie tego celu jest wyzwaniem, przed którym stoi branża budowlana. Renowacja budynków wymagać będzie mobilizacji wielu interesariuszy: producentów materiałów budowalnych, firm wykonawczych, audytorów energetycznych, instytucji finansowych, a także właścicieli budynków, którzy będą odpowiedzialni za inicjowanie i realizowanie robót budowalnych. Dzięki termomodernizacji powstaną tysiące nowych miejsc pracy, przyspieszy rozwój technologiczny i innowacyjny branży – mówi Roksana Kozłowska, koordynatorka Rady ds. Zielonej Transformacji w Konfederacji Lewiatan.
Przedsiębiorstwa produkcyjne muszą być gotowe na zwiększone zapotrzebowanie na materiały budowlane, produkcję efektywnych urządzeń i instalacji wykorzystywanych w budynkach. Ogromne znaczenie w transformacji budynków odegra również energetyka zawodowa. Wiele wskazuje na to, że wytwarzanie energii elektrycznej zmierzać będzie ku energetyce obywatelskiej, tworzeniu lokalnych społeczności i wysp energetycznych, które powinny być wspierane i uzupełniane przez elektrownie.
– Unowocześnione budynki mają zachować swoją funkcjonalność i wysoki komfort użytkowania. Ważne będzie wykorzystanie w nich odnawialnych źródeł energii, zdrowych i ekologicznych materiałów oraz zapewnienie dostępu do udogodnień, jak np. parkingi dla rowerów czy możliwość ładowania samochodów elektrycznych. Oczekuje się, aby budynki były inteligentne i zdekarbonizowane, a także zdolne do współpracy z infrastrukturą energetyczną – przekonuje Piotr Krysik, specjalista ds. efektywności energetycznej i OZE, Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Kapitałochłonność przedsięwzięć renowacyjnych budynków przekracza często zdolności finansowe wielu firm zainteresowanych termomodernizacją. Stwarza to szansę na zaangażowanie banków w finansowanie tego typu inwestycji, które z uwagi na możliwość spłaty kapitału osiąganymi oszczędnościami energii są przedsięwzięciami o niskim ryzyku inwestycyjnym.
Konfederacja Lewiatan
Pobierz raport "Efektywność energetyczna budynków - szanse i wyzwania dla polskich firm"