Sprzedaż detaliczna w grudniu 2022 r. była wyższa niż przed rokiem o 0,2% (wobec wzrostu o 8% w grudniu 2021 r.). W porównaniu z listopadem ubiegłego roku sprzedaż detaliczna była wyższa o 13,1% - podał GUS.
Wysłuchaj komentarza eksperta:
Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan
Ponowny spadek sprzedaży detalicznej. Jeszcze przed miesiącem sprzedaż detaliczna rosła w skali roku powyżej 1,5%. Grudzień przyniósł zmniejszenie dynamiki do zaledwie 0,2%. Oczywiście mowa o wartościach realnych – uwzględniających inflację.
W danych widać jaki wpływ na zakupy Polaków miały święta i wzrost zachorowań na grypę i covid-19. W ciągu miesiąca zwiększyliśmy zakupy o ponad 13%. Głównie dotyczyło to żywności, napojów (wzrost o ponad 20% m/m), prasy i książek (wzrost o ponad 30% m/m) oraz farmaceutyków (wzrost o blisko 20% m/m).
Zmniejszenie dynamiki sprzedaży detalicznej to wynik prawdopodobnie spadku realnych wynagrodzeń Polek i Polaków. Być może też rozłożyliśmy świąteczne zakupy na dwa miesiące listopad/grudzień.
Cały 2022 r. sprzedaż detaliczna kończy jednak na plusie. Polki i Polacy w ciągu roku kupili produktów więcej niż w 2021 r. o 5%. Ten wynik „zrobiła” sprzedaż farmaceutyków i odzieży. Wszystko wskazuje na to, że w styczniu sprzedaż detaliczna zejdzie poniżej granicy 0%
Konfederacja Lewiatan
Pobierz MP3