Stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu br. wyniosła 5,4 proc., wobec 5,5 proc. na koniec poprzedniego miesiąca - wynika z szacunkowych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Wysłuchaj komentarza ekspertki:
– Bezrobocie w ubiegłym miesiącu było niższe o 0,4 pkt proc. niż w analogicznym okresie 2022 roku. Najniższe bezrobocie 3,2 proc. odnotowano w województwie wielkopolskim, najwyższe zaś w warmińsko – mazurskim – 9,2 proc. Różnica w wysokości stopy bezrobocia pomiędzy skrajnymi województwami jest prawie 3-krotna – mówi Nadia Kurtieva, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
W marcu 2023 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy o 0,7 tys. więcej ofert pracy niż w miesiącu poprzednim – liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej wyniosła 94,7 tys.
– Zacięta walka o pracowników wynikająca z niedoborów kadrowych trwa. Mimo spowolnienia gospodarczego zapotrzebowanie na kompetencje na rynku pracy rośnie. Dla pracodawców, zwłaszcza tych działających w sektorach o największej luce kompetencyjnej, niski poziom bezrobocia oznacza poważne trudności w pozyskiwaniu pracowników. Jak wynika z najnowszego raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów 2023”, 72% firm w Polsce ma trudności w obsadzaniu stanowisk pracy nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Nic obecnie nie wskazuje na szybkie zmiany w tej kwestii – dodaje Nadia Kurtieva.
Konfederacja Lewiatan