W siedzibie Konfederacji Lewiatan odbyły się rozmowy z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim i wiceministrem Piotrem Bromberem na temat jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjentów z udziałem ekspertów pracodawców.
Wśród omawianych zagadnień był poselski projekt ustawy o jakości, nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta oraz sprawa zespołu zajmującego się klauzulą no-fault.
Nowy poselski projekt ustawy o jakości
Jak wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski, projekt będzie koncentrował się wyłącznie na kwestii jakości w ochronie zdrowia. Ma wprowadzić rozwiązania do mierzenia jakości, która będzie podstawą premiowania podmiotów lepiej wykonujących usługi medyczne.
Szef resortu zdrowia zapowiedział, że pacjent będzie miał prawo ocenić warunki leczenia i to jak był traktowany, tak jak standardem jest ocena usługi komercyjnej. Będzie mógł wypowiedzieć się, czy zapewniono mu podczas leczenia godność i zrozumienie sytuacji, w której się znalazł.
Działać będzie nadal Centrum Monitorowania Jakości, nastąpi w tym zakresie decentralizacja procesów akredytacyjnych w stosunku do projektu odrzuconego. Procesy autoryzacji będą dotyczyły wyłącznie podmiotów szpitalnych. Procesy i modele monitorowania zdarzeń niepożądanych będą wyłącznie w gestii kierowników podmiotów. Zdefiniowane zostaną wewnętrzne systemy jakości.
Powołanie Funduszu Kompensacyjnego
Powołanie Funduszu Kompensacyjnego określi nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, która wprowadzi nową procedurę administracyjną ułatwiającą i przyspieszającą dochodzenie ewentualnych roszczeń do 2 – 3 miesięcy.
Powstać ma wzorowany na wcześniejszych rozwiązaniach fundusz kompensacyjny
– proces odszkodowawczy dotyczyć ma podmiotów publicznych. W przyszłości zakładana jest dyskusja o objęciu podmiotów prywatnych tym rozwiązaniem.
Prace nad obszarem budzącym najwięcej emocji środowisk medycznych, klauzuli no-fault, trwają, ale nie będą przedmiotem tych regulacji. W tym celu zostanie powołany specjalny zespół.
W spotkaniu wzięli udział prezydent Lewiatana Maciej Witucki, wiceprezydentka Konfederacji Lewiatan i prezeska Pracodawców dla Zdrowia Anna Rulkiewicz, przedstawiciele LUX MED oraz reprezentanci organizacji pracodawców oraz podmiotów medycznych: Andrzej Mądrala, Jacek Cieplak, Arkadiusz Pączka, Michał Modro, Aleksandra Sienkiewicz, Paweł Łangowski oraz Kacper Olejniczak, ekspert Konfederacji Lewiatan.