IV edycja Shesnnovation Academy 2023 rozstrzygnięta
19 czerwca 2023

IV edycja Shesnnovation Academy 2023 rozstrzygnięta

Shesnnovation Academy to półroczny program startupowy dla kobiet - founderek startupów realizowany przez Perspektywy Women in Tech i Citi Foundation, przy wsparciu merytorycznym Fundacji Citi Handlowy im. L. Kronenberga, który miał swój finał podczas V-tej edycji Perspektywy Women in Tech Summit. Przyciągnął ona do warszawskiego Expo XXI ponad 10 000 uczestniczek i uczestników z całego świata, zainteresowanych rozwojem kobiet w technologiach. Partnerem konkursu była Konfederacja Lewiatan.

Shesnnovation Academy 2023 zostało zorganizowane już po raz czwarty: 35 uczestniczek – founderek pomysłów startupowych rozpoczęło pracę nad rozwojem swoich projektów w styczniu. W czwartkowym finale wystąpiło 12 finalistek – przedsiębiorczyń i founderek startupów technologicznych, które zawalczyły o 3 główne nagrody.

Shesnnovation w liczbach to 35 par mentoringowych i wspaniałe nazwiska doświadczonych mentorek i mentorów, którzy przez pół roku wspierali uczestniczki konkursu, 11 bardzo różnych szkoleń dopasowanych do potrzeb uczestniczek od budowania modeli biznesowych i prezentacji sprzedażowych po pracę na postawach i zarządzanie własnością intelektualną, spotkania na żywo i on-line, integracja zespołu uczestniczek i wiele sesji wsparcia indywidualnego by pomóc poszczególnym pomysłom rozwijać się.

Finał konkursu zorganizowano w formie sceny startupowej, którą otworzyły Bianka Siwińska – prezeska Fundacji Perspektywy i Katarzyna Majewska – wiceprezes zarządu Citi Handlowy ds. O&T.

CITI Handlowy. Mowy motywacyjne wokół przywództwa włączającego i budowania sprawiedliwych miejsc wygłosiły  Paulina Jänsch z Funduszu Leanox i Bryony Cooper z funduszu Arkley Brinc.

“Takie programy jak Shesnnovation pozwalają nam wspierać kobiety w ich dążeniu do kreowania rzeczywistości, zmieniania świata na lepszy i świadomego przywództwa. Dziś bardzo potrzebujemy zrównoważonych względem płci zespołów w zarządach firm i organizacji. A dysproporcje są na tyle duże, że na drodze do równowagi niezbędne są nasze działania wspierające kobiety, inżynierki, by chciały mieć wpływ i umiały go zwiększać – też globalnie” Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Perspektywy

Szefową Jury konkursowego została Henryka Bochniarz, Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, która podkreślała, że wybór nie należał do łatwych. Mówiła o ważnej roli liderek i zwiększania ich udziału w gospodarce oraz o roli organizacji, które dzielą się swoimi środkami umożliwiając realizację takich programów jak Shesnnovation. W skład jury weszły ponadto: Aleksandra Pędraszewska z VividQ, Joanna Zdulska z Citi Solutions Center Poland, Katarzyna Kowalczyk z funduszu Satus Starter i Anna Jurgaś z Akces NCBR, który zostało partnerem całego wydarzenia – sceny startupowej.

„Podejście Citi opiera się na wspieraniu rozwoju kompetencji, które dają szansę na innowacyjność i lepszą przyszłość świata. Wspieranie potencjału kobiet jest ogromnie ważną częścią tych działań. Akademia Shesnovation to program, który nie tylko rozwija przedsiębiorczość, ale także pokazuje, że kobiety w branży STEM mogą wiele dokonać. Zmieniając sposób, w jaki firmy podchodzą do innowacji, stajemy się bardziej elastyczni i mniej podatni na ryzyko. Kobiety na stanowiskach kierowniczych zmieniają sposób myślenia o innowacjach w firmie, ostatecznie umożliwiając tym firmom rozważenie szerszego zakresu strategii tworzenia wartości. Dlatego w Citi w Polsce, dzięki realizowanym planom sukcesji i działaniom mentoringowym, blisko połowę stanowisk kierowniczych zajmują kobiety – Katarzyna Majewska – wiceprezes Citi Handlowy ds. O&T.”

Panel dyskusyjny dotyczący roli kobiet founderek w zmienianiu świata prowadziła menedżerka inwestycyjna Karolina Wojtas, a jej gościniami były: Yulia Stark z  European Women’s Association, Justyna Pelc z Dac Digital, Martyna Sztaba z Syntoil i Martyna Rubinowska z Ashoki.

W ramach wydarzenia można też było wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez 3 doświadczone ekspertki: Biotech forSstartups – który poprowadziła dr Christina Rahm, Fintech for Startups poprowadzony przez Elenę Unciuleanu i Law&Tech for Startups, który poprowadziła Iulia Berea.

Nagrody trafiły do 3 uczestniczek:

Nagroda za zajęcie I miejsca – Anna Korc i Kseniya Shurak Digimans AI

  • Nagroda od Fundacji Citi Handlowy im Leopolda Kronenberga w wysokości 18 000 zł.
  • Nagroda od NCBR Akces – udział w projekcie akceleracyjnym.
  • Nagroda od Wolves Summit – uczestnictwo w konkursie podczas kolejnej konferencji Wolves Summit.
  • Nagroda od OVHcloud – darmowy dostęp do zasobów chmury.

Nagroda za zajęcie II miejsca – Anna Baranowska – MniamGO!

  • Nagroda od Fundacji Citi Handlowy im Leopolda Kronenberga w wysokości 10 000 zł
  • Nagroda od OVHcloud – darmowy dostęp do zasobów chmury.

 Nagroda za zajęcie III miejsca – Joanna Nadgrodkiewicz – Convivu

  • Nagroda od Fundacji Citi Handlowy im Leopolda Kronenberga w wysokości 8 000 zł
  • Nagroda od OVHcloud – darmowy dostęp do zasobów chmury.

A poniżej wypowiedzi zwyciężczyń I, II i III miejsca w konkursie Shesnnovation Academy 2023:

“Jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość udziału w programie Shesnnovation Academy. Przez ostatnie 6 miesięcy regularnie pracowaliśmy nad różnymi aspektami biznesu razem ze wspaniałymi mentorami programu. Dziękujemy Citi Handlowy, Akces NCBR oraz OVHcloud i Wolves Summit za nagrodę. W najbliższym czasie planujemy udostępnić nasze rozwiązanie do testów naszym zaufanym partnerom. Kontynuujemy także ścisłą współpracę ze studiami w celu dostarczenia produktu najlepiej dostosowanego do rynku”– Kseniya Shurak co-founderka Digimans AI.

Anna Korc – founderka i uczestniczka Shesnnovation z Digimans AI ma 15 lat doświadczenia w mediach online, od agencji, wydawców i sieci reklamowych, po działy sprzedaży największych platform takich jak Spotify, Snapchat, Twitter. Zarządzała teamem, który zajmował się zakupem mediów dla największej kampanii Cyberpunk 2077 na Twitterze m.in w USA.

Digimans AI pracuje nad generowaniem różnorodnych i unikalnych postaci 3D do gamingu przy użyciu AI. Obecnie proces tworzenia postaci jest manualny i czasochłonny. Tworzenie postaci drugoplanowych, na których chce skupić się Digimans AI zabiera średnio 5% kosztów produkcji. Digimans AI skróci czas i koszty produkcji co najmniej o 50% oraz da możliwość wzbogacenia świata gracza. Aktualnie Digimans jest w San Francisco na największej na świecie Game Developer Conference (GDC) gdzie szuka inwestorów, advisorów oraz studiów early-tech adopters do wersji alfa.

Do Shesnnovation Academy trafiliśmy w najlepszym dla nas czasie pracy nad projektem. Dziewczyny z programu świetnie rozpoznały nasze potrzeby i z uważnością na nasz zespół dopasowały mentora. Dzięki temu, w trakcie tych kilku miesięcy dopracowaliśmy wszystkie elementy modelu biznesowego i prezentację inwestorską. Nagroda w gali finałowej to zwieńczenie naszej pracy nad projektem mniamGO!, nad którym pracujemy w zespole @lunch munch” – Anna Baranowska – founderka Lunch Munch.

Anna Baranowska – doświadczona founderka. Bez zewnętrznych inwestorów rozwinęła już markę LUNCH MUNCH (R). Od 2014 roku związana z największymi graczami technologicznymi na rynku tj. Microsoft i Oracle, gdzie odpowiadała za sprzedaż innowacyjnych rozwiązań do wiodących polskich i międzynarodowych firm. Praktyczne doświadczenie w sprzedaży (wraz z wiedzą nabytą od wiodących firm konsultingowych w USA), wykorzysta do pozyskiwania partnerów biznesowych i klientów dla usługi mniamGO!. Ukończyła Molalla High School w USA. Ukończyła Socjologię na University of Essex, UK. W Polsce ukończyła studia podyplomowe z zakresu Total Design Management.

MniamGO! to usługa, która w przeciwieństwie do innych rozwiązań z obszaru „zdrowie” nie dotyka tylko objawów problemu nadwagi oraz otyłości u dzieci (lub chorób dieto-zależnych), ale sięga przyczyn tego problemu – złych nawyków (wyborów) żywieniowych, które nabywamy w domu, w wieku dziecięcym. Analiza konkurencji pokazuje, że w Polsce nie ma rozwiązania, które by w ten sposób podchodziło do rozwiązania problemu.

“Do programu Shesnnovation zgłosiłam się z samym pomysłem. Nie miałam pojęcia jak zbudować własny startup. Dzięki mojej mentorce – Natalii Świrskiej i wartościowym warsztatom, krok po kroku przechodziłam przez cały proces budowania własnego biznesu. Ciężko mi uwierzyć, że było to tylko pół roku, bo tyle wiedzy i praktycznych umiejętności często nie zdobywa się w czasie kilkuletnich studiów. Mogę powiedzieć, że Shesnnovation to takie moje startupowe Alma Mater. Oprócz wiedzy, poszerzyłam też grono znajomych o wspaniałe ambitne i kreatywne dziewczyny, a dzięki koordynatorkom – Pati i Adze (przyp. Patrycja Radek i Agnieszka Młodzińska-Granek – koordynatorki programu Shesnnovation Academy) udało nam się wywiązać prawdziwy sisterhood. Dziękuję za to pół roku i śmiało polecam Shesnnovation Academy! Nagrodę planuję przeznaczyć na sprzęty elektroniczne, które ułatwią mi pracę przy rozwijaniu Convivu. Bo Shesnnovation to dopiero początek startupowej przygody – kolejnym krokiem jest testowanie MVP i wypuszczenie na polski rynek za kilka miesięcy pełnej wersji platformy i aplikacji” – Joanna Nadgrodkiewicz – founderka Convivu

Joanna Nadgrodkiewicz – menedżerka projektów działająca w branży edtech i kultury. Macierzyństwo i Shesnnovation pokazały jej jak wielka moc tkwi w kobietach, dlatego teraz tworzy własny projekt – platformę i aplikację Convivu.

Convivu jest jak Booksy dla Twoich najlepszych wspomnień! Szukasz miejsca, by zrobić pokaz zdjęć z wyjazdu do Azji dla znajomych i rodziny? A może potrzebujesz przestrzeń na warsztaty jogi, lub chcesz urządzić przyjęcie w wyjątkowym miejscu? Convivu jest właśnie dla Ciebie! Dzięki Convivu w szybki i bezpieczny sposób wynajmiesz idealną przestrzeń i przeżyjesz niezapomniane chwile!

Pozostałe finalistki konkursu wraz ze swoimi startupami to:

Agata Borowiec – Clinical Find; Weronika Gromek – Medoo App; Barbara Gronwald – Holistic Oral Patient – HOP; Anna Grzebita – Value Ville; Monika Kamińska – Truesty; Liliana Religa – Task Tango; Zofia Smoleń – MIND MATCH; Agata Sówka – Workly; Maja Telka – SecondHandy.

 W razie pytań proszę o kontakt: Patrycja Radek, koordynatorka Shesnnovation Academy, p.radek@perspektywy.pl, tel. 609 568 171

Konfederacja Lewiatan