W przyjętej Deklaracji Brukselskiej szefowie największych organizacji pracodawców w Europie uznali, że konieczne jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych, znalezienie równowagi pomiędzy bezpieczeństwem a wsparciem gospodarki europejskiej oraz powiązanie Zielonego Ładu z odnowioną strategią przemysłową.
Dokument podpisano podczas Konferencji Prezydentów BusinessEurope w Brukseli. Przedstawiciele europejskich przedsiębiorców zwrócili się też z apelem do unijnych instytucji o podjęcie działań, które ułatwią prowadzenie biznesu w Europie i utorują drogę do przyjęcia programu na lata 2024-2029 wspierającego wzrost gospodarczy UE. W konferencji uczestniczył Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Podpisanie Deklaracji Brukselskiej
Prezydent Lewiatana podpisał, razem z innymi szefami europejskich organizacji pracodawców, Deklarację Brukselską. W dokumencie wskazano, że w pierwszej połowie 2024 r., konieczne jest podjęcie trzech kluczowych działań:
- Zmniejszenie obciążeń regulacyjnych na dobrze zintegrowanym jednolitym rynku europejskim
- Znalezienie równowagi pomiędzy bezpieczeństwem a wsparciem gospodarki europejskiej
- Powiązanie Zielonego Ładu z odnowioną strategią przemysłową
Apel o zmniejszenie obciążeń regulacyjnych
Konieczne jest więc podjęcie takich działań jak: przyspieszenie procedur wydawania pozwoleń, realizacja obietnicy szybkiego zmniejszenia wymogów sprawozdawczych dla przedsiębiorstw o 25% czy zdefiniowanie obciążeń regulacyjnych utrudniających rozwój europejskich przedsiębiorstw i kluczowych sektorów przyszłości.
W apelu podkreślono m.in. znaczenie działań na rzecz zrównoważonych stosunków z Chinami, biorąc pod uwagę ryzyko, ale uznając potrzebę zaangażowania i chroniąc interesy UE.
Obecny na posiedzeniu Valdis Dombrovskis, Europejski Komisarz ds. Handlu, podkreślił, że trzeba bardziej działać w zakresie zmniejszenia obciążeń regulacyjnych dla firm. Jego zdaniem konieczne jest wzmocnienie rynku wewnętrznego, jako źródła wzrostu i innowacji. Jak dodał, UE zaangażuje więcej środków na produkcję technologii krytycznych. Konieczne są także inwestycje w kompetencje i umiejętności, zwłaszcza zielone i cyfrowe.
Europejski Zielony Ład
Europejski biznes jest w pełni zaangażowany w realizację ambicji UE w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej. Apel do prezydencji belgijskiej w tej sprawie zawiera wniosek o zapewnienie realizacji reformy struktury rynku energii elektrycznej oraz zwiększanie odporności europejskiego rynku energii przez inwestycje mające na celu wykorzystanie dodatkowych źródeł odnawialnych, jądrowych i niskoemisyjnych.
– Niezwykle ważne jest zaangażowanie firm w osiągnięcie neutralności klimatycznej. Musimy dokonać dekarbonizacji, ale bez dezindustrializacji, zapewniając przedsiębiorstwom środki i wsparcie w procesie zielonej transformacji. Zielony Ład powinien zostać przekształcony w strategię wzrostu, która zwiększy konkurencyjność naszych firm – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Przedsiębiorcy na audiencji u króla Filipa I
Szefowie organizacji pracodawców uczestniczyli w audiencji u Jego Królewskiej Mości Króla Filipa. Fredrik Persson, przewodniczący BussinesEurope, mówił, że UE powinna w dalszym ciągu zawierać umowy handlowe zapewniające europejskim przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków i możliwości inwestycyjnych.
Maciej Witucki w swoim przemówieniu zaznaczył, że ważne jest obecnie zapewnienie wsparcia Ukrainie w jej wysiłkach wojennych, przy jednoczesnej pomocy ludności cywilnej.
– Obrona i integracja Ukrainy w ramach instytucji europejskich i transatlantyckich jest nie tylko obowiązkiem moralnym, ale jest także zgodna z naszymi najważniejszymi interesami gospodarczymi i społecznymi – mówił. Jak dodał, integracja Ukrainy z UE nie będzie zadaniem łatwym, ale potrzebujemy Ukrainy w Unii Europejskiej, ale silnej i odpornej Ukrainy – politycznie i gospodarczo. Jednak w procesie integracji Ukrainy konieczne jest wzmocnienie integracji całej Unii.
Deklaracja brukselska to apel do unijnych instytucji o wspieranie konkurencyjności firm europejskich i pogłębianie jednolitego rynku. Prezydencja belgijska rozpoczyna się w styczniu 2024 roku.
CoPres w Brukseli trwał od 23 do 24 listopada 2023.
Pobierz Deklarację Brukselską (wersja ang.)