Wydłużony termin zgłoszeń do konkursu RównoWaga
12 lipca 2024

Wydłużony termin zgłoszeń do konkursu RównoWaga

Trwa konkurs na Prokobiecą Firmę Roku RównoWaga, w którym nagradzane są postawy wyrównujące szanse kobiet i mężczyzn w karierze. Mogą w nim wziąć udział małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, samorządy i NGOsy. Zgłoszenia przyjmowane będą do 26 lipca. Organizatorami konkursu są Kulczyk Foundation, Konfederacja Lewiatan i Kongres Kobiet.

Zgłoszenie do konkursu jest proste – wystarczy wypełnić ankietę na stronie RównoWaga.org.pl. Należy jednak zarezerwować na to trochę czasu, dlatego wsłuchując się w prośby zainteresowanych firm, zdecydowano o przedłużeniu terminu zgłoszeń o miesiąc.

– Wiemy, że wiele organizacji jest na początku swojej drogi do równowagi i traktują nasz konkurs jako swoisty kierunkowskaz. Zależy nam, by wszyscy chętni, mogli w nim uczestniczyć, zwłaszcza, że wprowadziliśmy dodatkowy walor edukacyjny w postaci webinarów – mówi Joanna Maliszewska-Mazek, Head of Social Activism w Kulczyk Foundation.

– Konkurs pokazuje, że różnorodność w miejscu pracy się opłaca. Coraz więcej kobiet wchodzi na rynek pracy, zajmuje stanowiska kierownicze, zakłada własną firmę, jednak wciąż napotyka liczne bariery na swojej ścieżce kariery. Przyczyn niskiej reprezentacji kobiet na wyższych stanowiskach kierowniczych dopatrywać się należy zarówno w indywidualnym podejściu, jak i w czynnikach zewnętrznych. Część barier ma naturę psychologiczną i dotyczy pewności siebie i wiary we własne możliwości. Z drugiej strony musimy walczyć ze stereotypami, które „wypychają” kobiety z życia ekonomicznego i sprowadzają ich rolę do „opiekunki domowego ogniska” – mówi Nadia Kurtieva, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Dostępny jest już poradnik „Na drodze do równowagi” o tym, jak stworzyć miejsce pracy przyjazne każdemu bez względu na płeć. Są w nim opisane konkretne rozwiązania – takie, które działają w praktyce, nie tylko w teorii. Przewodnik objaśnia mechanizmy wykluczeń i proponuje rozwiązania sprawdzone przez uczestników konkursu RównoWaga Prokobieca Firma Roku.

Każda organizacja uczestnicząca w konkursie na Prokobiecą Firmę Roku RównoWaga będzie mogła zapisać się na bezpłatny webinar. Internetowe szkolenia w obszarach wyróżnionych w konkursie (polityka i mechanizmy równości, rozwój i szkolenia, równowaga praca-dom, płace oraz zdrowie) będą dotyczyły m.in.:

  • jakie dokumenty i mechanizmy są potrzebne, żeby wyrównywać szanse kobiet i mężczyzn w firmie?
  • jak przeciwdziałać powstawaniu luki płacowej (czyli nierównym zarobkom kobiet i mężczyzn)?
  • co zrobić, żeby po powrocie z urlopów rodzicielskich kobiety i mężczyźni płynnie i spokojnie wracali do swoich dawnych obowiązków oraz odważnie podejmowali nowe wyzwania?
  • czy kobietom przechodzącym menopauzę można pomóc, tak żeby czuły komfort i spokój w miejscu pracy? W jaki sposób zorganizować dostęp do środków menstruacyjnych?
  • jak zadbać o równość płci w trakcie procesów HR (np. w trakcie rekrutacji albo awansowania)?

Firmy biorące udział w konkursie otrzymają także dyplom uczestnictwa. Już samo zgłoszenie jest komunikatem, że organizacji zależy na wyrównywaniu szans kobiet i mężczyzn, co jest istotne z punktu widzenia pracowników i pracowniczek. Zwycięzcy stają się liderami rynku. Ich pomysły i rozwiązania są rozpowszechniane. Są stawiani jako wzór, a to z kolei przyciąga interesariuszy i buduje pozytywny wizerunek pracodawcy. Zarówno po stronie klientek, jak i pracowniczek.

Konkurs Prokobieca firma roku RównoWaga zachęca do tworzenia środowiska pracy równego dla wszystkich poprzez udostępnienie i docenienie konkretnych rozwiązań oraz skutecznych narzędzi. To inicjatywa organizacji społecznych, która wykracza poza tradycyjne ramy biznesowe. Misją projektu jest dążenie do prawdziwej inkluzji. Konkurs skierowany jest zarówno do firm, jak i samorządów, instytucji publicznych oraz organizacji trzeciego sektora. Działania na rzecz równości płci w miejscu pracy analizują ekspertki i eksperci, a narzędzia zmapowane w tym procesie pozwalają tworzyć rekomendacje dotyczące rozwiązań organizacyjnych i działań służących zapewnieniu prawdziwej równości kobiet i mężczyzn w miejscach pracy.

 Najważniejsze informacje:

Konkurs „Prokobieca firma roku. RównoWaga” organizowany jest przez Kulczyk Foundation, Konfederację Lewiatan i Kongres Kobiet, przy współpracy Fundacji Share the Care oraz Instytutu Badań Strukturalnych.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2023 roku.

Dla kogo: dla dużych, małych i średnich przedsiębiorstw, dla instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych.

Zgłoszenia przyjmowane są do 26 lipca na stronie rownowaga.org.pl

Terminy webinarów zostaną opublikowane po zakończeniu zbierania zgłoszeń.

Udział w konkursie jest bezpłatny.

 

Konkurs Prokobieca firma roku. RównoWaga to inicjatywa dla polskich pracodawców i pracodawczyń, którzy angażują się w działania na rzecz równości kobiet w miejscu pracy i w kompleksowy sposób przeciwdziałają dyskryminacji. To wspólny projekt Kulczyk Foundation, Konfederacji Lewiatan i Stowarzyszenia Kongres Kobiet,
w partnerstwie Fundacji Share the Care i Instytutu Badań Strukturalnych. Konkurs kierowany jest do firm, samorządów i NGO. Pierwsza edycja odbyła się w 2023 r.