Budowanie wartości w spółkach Skarbu Państwa poprzez wspieranie różnorodności ma znaczenie, a różnorodność to część ładu korporacyjnego, która przekłada się na skuteczniejsze zarządzanie. To wnioski ze spotkania z ministrem aktywów państwowych Jakubem Jaworowskim.
Z inicjatywy ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego w ministerstwo odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ds. wsparcia zawodowego kobiet w spółkach Skarbu Państwa.
Minister, na podstawie danych i wyników badań, mówił o znaczeniu wartości dodanej wprowadzenia zasady wyrównywania szans w składzie rad nadzorczych i zarządów spółek Skarbu Państwa dla efektywności zarządzania.
Przedmiotem dyskusji było też stworzenie wzoru działania w spółkach Skarbu Państwa jako „role model” dla innych spółek i korporacji. To ważny obszar działalności MAP.
Jak wspierać kobiety w spółkach Skarbu Państwa?
Podczas rozmów wypracowano plan działania dotyczący wsparcia kobiet w spółkach Skarbu Państwa w najbliższym czasie. Dyskutowano nad opracowaniem dobrych praktyk, które mają stanowić rekomendacje dla spółek Skarbu Państwa w obszarze zatrudniania, nie tylko w zarządach i radach nadzorczych, (zgodnie z dyrektywą Women on Boards, której implementacja dot. spółek notowanych na giełdzie ma nastąpić na koniec grudnia 2024 r.), a także na innych stanowiskach w tych spółkach. Prace nad implementacją dyrektywy prowadzone są w Ministerstwie Sprawiedliwości.
W spotkaniu udział wzięli także wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński oraz Ewa Dolińska, zastępca Dyrektora Biura Ministra. Konfederację Lewiatan reprezentowały mec. Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Mediacji Lewiatan i Nadia Kurtiewa, ekspertka Lewiatana.
Do dyskusji zaproszone zostały przedstawicielki wielu różnych podmiotów m.in. firm consultingowych jak Deloitte, KPMG i EY czy korporacji jak mbank, a także wielu organizacji pozarządowych aktywnie działających na rzecz wzmocnienia roli kobiet w biznesie i w rozwoju kariery zawodowej m.in. European Women in VC, Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Fundacja Liderek Biznesu Perspektywy Women in Tech i wiele innych.
Konfederacja Lewiatan wspiera działania związane z różnorodnością i transparentnością. Przede wszystkim tych, które mają na celu implementację dyrektyw UE do porządku prawnego. Jest to istotne szczególnie w okresie przed objęciem przez Polskę Prezydencji w UE, co nastąpi ponownie już w styczniu 2025 r.
Spotkanie odbyło się 18 lipca w siedzibie resortu aktywów państwowych.