Nowy projekt zmian w podatku od nieruchomości, który przedstawił resort finansów, uwzględnia postulaty przedsiębiorców. Zaproponowane zmiany w definicji budynku i budowli nie spowodują wzrostu opodatkowania oraz zrealizują cel służący uproszczeniu przepisów przy zachowaniu „podatkowego status quo” – uważa Konfederacja Lewiatan.
– Cieszymy się, że w trakcie konsultacji społecznych Ministerstwo Finansów uwzględniło wiele uwag i postulatów przedsiębiorców. Skorygowane zostały przepisy, które rodziły obawy o istotny wzrost opodatkowania majątku przedsiębiorstw. Od początku wskazywaliśmy, że poza budynkami i budowlami opodatkowane mogą zostać m.in. różnego rodzaju urządzenia techniczne, urządzenia peryferyjne sieci telekomunikacyjnych i energetycznych oraz instalacje OZE. Doceniamy zmiany zawarte w projekcie, ich wprowadzenie pokazuje jak ważne są dialog i pogłębione konsultacje – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.
Nowe przepisy zakładają, że opodatkowana będzie tylko część budowlana elektrowni fotowoltaicznych, magazynów energii, pieców przemysłowych, kolei linowych czy wyciągów narciarskich. Najważniejsza dla przedsiębiorców jest jednak rezygnacja z koncepcji opodatkowania budowli jako całości techniczno – użytkowej, tj. wraz z urządzeniami z nią połączonymi oraz wskazanie, że budynkami i budowlami są obiekty wzniesione w wyniku robót budowlanych.
– Pozytywnie oceniamy też przepis pozwalający na wydłużenie terminu na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 rok do 31 marca przeszłego roku, dzięki temu firmy będą miały dwa miesiące więcej na inwentaryzację i analizę posiadanego majątku pod kątem nowych przepisów – dodaje Przemysław Pruszyński.
Konfederacja Lewiatan