Komisja Europejska (DG ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego) ponownie zaprosiła kilka państw członkowskich, w tym Polskę, do udziału w kontynuacji programu MLP ILA. Nabiera on nowego rozpędu w ramach działań wspierających wybrane kraje w planowanym wdrażaniu Indywidualnych Kont Szkoleniowych.
W dniach 18-19 września br. odbyło się kolejne spotkanie w ramach Mutual Learning Program (MLP) nt. ILA – Indywidulnych Kont Szkoleniowych. Wydarzenie to zgromadziło kraje z pierwszej rundy ILA MLP w celu monitorowania procesu wdrażania ILA w państwach członkowskich, zgodnie z zaleceniem Rady z 2022 r.
Podczas warsztatów, które odbyły się w formie online, zostały zrealizowane kolejne działania:
- omówiono postępy poczynione w realizacji planów działania od grudnia 2023 r., w tym przygotowania do pilotaży lub stan projektów pilotażowych w tych państwach, które rozpoczęły realizację pilotaży,
- skupiono się na przedstawieniu kluczowych elementów oraz zasad ILA, a także źródeł finansowania,
- ponownie poddano analizie czynniki powodujące zmiany we wdrażaniu ILA oraz sposoby radzenia sobie z tymi wyzwaniami,
- dokonano przeglądu planów w zakresie zwiększania skali oddziaływania mechanizmu ILA w poszczególnych krajach.
Po pierwszej udanej rundzie ILA MLP w 2023 r. oraz trwającej drugiej rundzie w 2024 r., kolejna seria działań wspierających w ramach „ILA MLP Continued” będzie miała na celu zapewnienie dalszego wsparcia krajom zaangażowanym w pierwsze dwie rundy programu. Celem tej nowej serii spotkań jest wspieranie trwałego dialogu i współpracy między delegacjami krajów uczestniczących w programie, umożliwiając im wykorzystanie wcześniejszych prac wykonanych podczas pierwszej rundy MLP ILA (2023). Wsparcie to ma na celu ułatwienie kontynuacji dyskusji i wymiany informacji, poprzez zgromadzenie delegacji krajowych uczestniczących w obu rundach. Doświadczeniami z działań związanych z wdrażaniem ILA podzieliły się delegacje z Francji, Węgier, Włoch, Rumunii, Polski, Bułgarii i Chorwacji. Kolejne spotkanie zaplanowano na luty 2025 r.
W Polsce jednostką odpowiedzialną za przeprowadzenie pilotażu wdrażania ILA jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Inicjatywa będzie realizowana pod nazwą Indywidualnych Kont Rozwojowych. Proces konsultacji założeń Indywidualnych Kont Rozwojowych – inicjatywy wspierającej rozwój zawodowy i osobisty – został zapoczątkowany wydarzeniem zrealizowanym w formie Okrągłego Stołu, które odbyło w się 18 czerwca br. w Warszawie.
Planowany do przeprowadzenia w Polsce pilotaż Indywidualnych Kont Rozwojowych stanowi wdrożenie zaleceń Komisji Europejskiej, które mają na celu zapewnienie każdemu dorosłemu mieszkańcowi Unii Europejskiej dostępu do odpowiednich możliwości szkoleniowych, dostosowanych do jego potrzeb, przez całe życie, bez względu na aktualny status na rynku pracy. Konta w założeniu mają pozwolić na gromadzenie środków finansowych przeznaczonych na szkolenia, kursy czy inne formy podnoszenia kompetencji i zdobywania kwalifikacji.
Konfederacja Lewiatan od początku uczestniczy w pracach delegacji krajowej ILA. Ponadto monitoruje wszelkie inicjatywy legislacyjne, które określają ramy i warunki prowadzenia edukacji zawodowej i ustawicznej, w tym związanej z przekwalifikowywaniem zawodowym i nabywaniem nowych kompetencji. Konfederacja Lewiatan jest blisko wszystkich ważnych dla firm i organizacji członkowskich KL zagadnień, związanych z obszarem umiejętności, kompetencji i kwalifikacji. Za szczególnie istotne dla pracodawców w tym zakresie, poza szansami i ograniczeniami wynikającymi z wdrażania ILA, można uznać obecnie:
- niedobory siły roboczej i lukę kompetencyjną,
- uznawalność wykształcenia i kwalifikacji regulowanych,
- działania związane z wdrażaniem unijnego pakietu umiejętności i mobilności talentów,
- wspieranie nabywania kompetencji cyfrowych i zielonych przez pracowników,
- mechanizmy finansowania reskillingu i upskillingu ze środków publicznych (głównie Krajowy Fundusz Szkoleniowych i Europejski Fundusz Społeczny Plus),
- modernizacja edukacji zawodowej (w szczególności szkół kształcących w zawodach),
- wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz technologii VR/AR w edukacji pozaformalnej,
- standardy i rozwiązania wydawania mikropoświadczeń i odznak cyfrowych,
- badania i analizy zapotrzebowania na zawody, kwalifikacje i umiejętności.
Osobą odpowiedzialną za wsparcie firm i organizacji członkowskich KL w powyższych obszarach oraz za współpracę z osobami zainteresowanymi wspieraniem podnoszenia i zmiany kwalifikacji pracowników jest Sławomir Szymczak – ekspert w Departamencie Pracy – sszymczak@lewiatan.org.
Sławomir Szymczak, ekspert w Departamencie Pracy, Konfederacja Lewiatan
Artykuł dla wrześniowego wydania Brussels Headlines – newslettera europejskiego Konfederacji Lewiatan