Strategia jednolitego rynku – KE zachęca firmy do zgłaszania uwag
20 stycznia 2025

Strategia jednolitego rynku – KE zachęca firmy do zgłaszania uwag

Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie procesu składania uwag, które pomogą w przygotowaniu strategii jednolitego rynku, która ma być przedstawiona do czerwca 2025 roku. Jej celem jest dalszy rozwój jednolitego rynku, który obywatelom pozwoli na korzystanie z wszystkich jego możliwości, a przedsiębiorstwom na zwiększanie skali działalności i możliwość konkurowania na całym świecie.

Jak zauważa Komisja Europejska, nowa strategia ma zaradzić powstawaniu barier regulacyjnych i administracyjnych, które nadal utrudniają ogólne funkcjonowanie jednolitego rynku, transgraniczne świadczenie usług oraz transgraniczny handel towarami i dokonywanie inwestycji. Usuniecie barier może wymagać zaproponowania (rewizji) prawodawstwa UE, uproszczenia zasad i procedur, wsparcia bardziej jednolitego i skuteczniejszego wdrażania przepisów oraz lepszego egzekwowania obowiązujących wymogów.

Przedmiotem strategii będą usługi, towary i horyzontalne zarządzanie jednolitym rynkiem. Strategia ma też promować transgraniczny przepływ towarów, zapewnienie ich bezpieczeństwa oraz promowanie ich zrównoważonego charakteru. Będzie też służyć ułatwianiu w przestrzeganiu przepisów i zapewnieniu ich prawidłowego wdrożenia we wszystkich państwach członkowskich.

Ulepszenie ram zarządzania jednolitym rynkiem będzie opierać się na 4 priorytetach:

  • zapobieganie powstawaniu barier,
  • współpraca z państwami członkowskimi,
  • cyfryzacja procesów i procedur,
  • egzekwowanie uzgodnionych zasad w drodze działań naprawczych, w stosownych przypadkach.

Celem konsultacji jest uzyskanie informacji dotyczących funkcjonowania jednolitego rynku, w tym między innymi:

  • barier w swobodnym przepływie towarów i usług na jednolitym rynku oraz możliwych sposobów ich usunięcia;
  • wyzwań regulacyjnych i administracyjnych na jednolitym rynku oraz potencjalnych działań politycznych mających na celu sprostanie tym wyzwaniom;
  • horyzontalnego zarządzania jednolitym rynkiem i egzekwowania jego przepisów oraz ewentualnych inicjatyw mających na celu ich poprawę.

Szczególna uwaga zostanie również poświęcona perspektywie MŚP.

Istotne jest, aby w ramach tych konsultacji głos zabrali polscy przedsiębiorcy, dlatego zachęcamy do podzielenia się z Komisją Europejską materiałami, opracowaniami i analizami oraz przesłanie uwag do 31 stycznia 2025 r. przez portal „Wyraź swoją opinię”.

Zebrane pomysły zostaną omówione 17 lutego 2025 r. podczas Forum Jednolitego Rynku (SIMFO) w Krakowie, które Komisja Europejska współorganizuje z polską prezydencją.