BusinessEurope wskazuje 11 obszarów, które należy wziąć pod lupę w procesie redukcji obciążeń wynikających z europejskiego prawa i przedstawia decydentom aż 68 propozycji. Jakie obszary wymagają deregulacji?
W opublikowanym ostatnio raporcie „Reducing regulatory burden to restore the EU’s competitive edge” BusinessEurope wskazuje, że zaangażowanie europejskich decydentów w pracę nad Omnibusem powinno obejmować szereg elementów. Choć propozycja rewizji „trójkąta” obejmującego CSRD, CS3D i taksonomię jest właściwa, to pojawiają się uzasadnione pytania dotyczące kosztów, złożoności wdrażania i ostatecznego wpływu nowych działań na konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw.
Mimo podjęcia przez Komisję Europejską kroku w dobrym kierunku i rozpoczęcia prac nad upraszczaniem europejskiego prawa, należy mieć na uwadze, że sprawozdawczość stanowi tylko ułamek wszystkich wyzwań z jakimi mierzą się przedsiębiorstwa w UE. Zarządzanie procesem redukcji obciążeń powinno iść w parze z zastosowaniem zasad lepszego stanowienia prawa i regularnym dialogiem z interesariuszami. Jednocześnie rewizja powinna przebiegać szybko i sprawnie, aby zapewnić przejrzystość nowych uproszczonych ram.
BusinessEurope wskazuje na 11 obszarów, które zostały ustrukturyzowane wokół 3 filarów będących źródłem nieproporcjonalnych kosztów przestrzegania przepisów:
- obciążenia administracyjne (w tym wymogi sprawozdawcze),
- nadmierne obciążenia dostosowawcze,
- transgraniczne bariery regulacyjne.
Znaczna część obciążeń wykracza poza zwykłe wymogi sprawozdawcze, dlatego należy przyjrzeć się całej palecie legislacji wpływającej w negatywny sposób na konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw:
- Energia / klimat: powielające się, nieproporcjonalne lub niespójne wymogi (dotyczące sprawozdawczości) i niektóre warunki przydziału bezpłatnych uprawnień w ramach EU ETS tworzą niepotrzebną biurokrację.
- Gospodarka o obiegu zamkniętym: uciążliwe wymogi sprawozdawcze, niepraktyczne definicje i rozbieżne wymogi krajowe kreujące bariery dla jednolitego rynku.
- Polityka konsumencka: nieproporcjonalne przepisy dotyczące oświadczeń środowiskowych w odniesieniu do produktów/usług, prowadzące do transgranicznych obciążeń regulacyjnych; dodatkowe obciążenie sprzedaży B2C nowymi przepisami konsumenckimi dotyczącymi gwarancji, napraw i części zamiennych.
- Zrównoważone finansowanie/ należyta staranność /prawo spółek: nieproporcjonalne i nadmierne wymogi (sprawozdawcze); rozbieżności między celami i narzędziami do ich osiągnięcia, a w konsekwencji ich znaczenie dla rynków kapitałowych; dodatkowe rozdrobnienie w UE prowadzące do barier na jednolitym rynku, nieporównywalność na poziomie międzynarodowym i ograniczony wpływ na przyciąganie finansowania.
- Podatki: znaczne obciążenia administracyjne dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w wielu państwach członkowskich UE; brak pewności podatkowej i przejrzystości, a także fragmentaryczne wdrażanie podważające skuteczność.
- Sprawozdawczość finansowa: ogromne rozdrobnienie w państwach członkowskich UE i złożoność sprawozdawczości, skutkujące barierami dla jednolitego rynku, powielaniem niektórych sprawozdań i nadmiernymi kosztami administracyjnymi.
- Międzynarodowe łańcuchy wartości/ handel/ transport: niespójność w prawodawstwie UE i wyzwania związane z eksterytorialnym stosowaniem, które może postawić przedsiębiorstwa w trudnej sytuacji, gdy prawodawstwo UE jest sprzeczne z prawodawstwem w krajach trzecich; nadmierne koszty administracyjne; korzystna pozycja konkurentów, którzy nie muszą spełniać podobnych wymogów i możliwa reakcja ze strony krajów trzecich, w tym odmowa obsługi rynku UE.
- Gospodarka cyfrowa: powielenia w aktach prawnych UE i zaangażowanie licznych organów wdrażających, co skutkuje fragmentarycznym wdrażaniem, barierami na jednolitym rynku i kompensacją zasobów z głównych celów, jakimi są bezpieczeństwo towarów i usług.
- Zatrudnienie/ sprawy społeczne: usunięcie nadmiernych obciążeń regulacyjnych dla pracodawców wynikających z dyrektywy w sprawie delegowania pracowników i rozporządzenia w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego/ formularzy A1, dyrektywy w sprawie przejrzystości wynagrodzeń, dyrektywy w sprawie pracy platformowej, dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy, a także projektów dyrektyw w sprawie europejskich rad zakładowych i staży.
- Prawo żywnościowe: niedostosowanie cyfryzacji do procesów regulacyjnych, a także nakładające się wymogi dotyczące poufności powodują duplikację, a tym samym niepotrzebne koszty zgodności.
- Usługi finansowe: rozbudowane i nadmiernie złożone ramy regulacyjne w sektorze finansowym stanowiące obciążenie zarówno dla firm, jak i konsumentów.
Firmy działające w UE potrzebują szybkich działań we wszystkich wyżej wymienionych płaszczyznach, dlatego tak istotne jest wyjście poza legislację dotyczącą sprawozdawczości w pracach nad nową strategią jednolitego rynku UE.
Pełna wersja raportu do pobrania poniżej (w języku angielskim).
Ewelina Augustyniak, ekspertka ds. UE, Konfederacja Lewiatan
Artykuł do Brussels Headlines – newslettera europejskiego Konfederacji Lewiatan – styczeń 2025