W podpisanej przez prezydenta ustawie o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów uwzględniono kilkanaście uwag zgłoszonych przez Konfederację Lewiatan.
Ustawa jest wdrożeniem unijnej dyrektywy[1] i dotyczy kredytów zagrożonych (w uproszczeniu: dotkniętych problemami ze spłacalnością). W tym kontekście obejmuje przykładowo: zasady działalności w zakresie obsługi kredytów, prawa i obowiązki dostawców usług obsługi kredytów, czy nabywców kredytów, tematykę nadzoru. Regulacja ma charakter złożony – istotne są w niej nie tylko zasady, ale także elementy takie jak siatka pojęciowa i definicje (np.: nieobsługiwanej umowy o kredyt, działalności w zakresie obsługi kredytów), zakres wyłączeń ustawowych, przepisy przejściowe, vacatio legis.
Założeniem jest, jak wskazano w OSR projektu (teraz już) ustawy, że implementowana ustawą dyrektywa ,,ma na celu stworzenie właściwego środowiska umożliwiającego bankom rozwiązanie problemu kredytów zagrożonych pozostających w ich bilansach, zmniejszenie ryzyka akumulacji kredytów zagrożonych w przyszłości, m.in. poprzez wsparcie rozwoju wtórnych rynków kredytów zagrożonych oraz stworzenie zunifikowanych zasad funkcjonowania tego rynku w całej Unii Europejskiej, poddanego pod nadzór finansów”.
– Cieszymy się, że w toku prac legislacyjnych przyjęto kilkanaście naszych uwag. Odnoszą się one, przykładowo, do zgodnego z dyrektywą oraz łatwiejszego w interpretacji sposobu komunikacji z kredytobiorcami, wydłużenia z 14 do 21 dni terminu do przekazania informacji kredytobiorcy czy doprecyzowania przepisów przejściowych – mówi Adrian Zwoliński, dyrektor departamentu rynku finansowego i prawa korporacyjnego Konfederacji Lewiatan.
Uwagi Konfederacji Lewiatan dotyczyły również m.in. precyzyjniejszego i bardziej realistycznego ujęcia obowiązku informacyjnego kredytodawcy wraz z dłuższym vacatio legis, doprecyzowania że adwokatów i radców prawnych dotyczy włączenie ustawowe niezależnie od formy organizacyjnej, w której podmioty te prowadzą działalność zawodową w tym zakresie. Wprowadzono także możliwość przechowywania informacji na trwałym nośniku, czy bardziej precyzyjne zapisy dotyczące systemu kontroli wewnętrznej.
– Jednocześnie, pomimo rzetelnie przeprowadzonych przez administrację konsultacji społecznych, ustawa zawiera część regulacji, które niosą ryzyko problemów interpretacyjnych. Będziemy monitorować jej funkcjonowanie i w razie ewentualnych wyzwań czy problemów związanych z jej stosowaniem informować Ministerstwo Finansów – dodaje Adrian Zwoliński.
Konfederacja Lewiatan
[1] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2167 z dnia 24 listopada 2021 r. w sprawie podmiotów obsługujących kredyty i nabywców kredytów oraz w sprawie zmiany dyrektyw 2008/48/WE i 2014/17/UE