4 lutego odbyło się spotkanie współorganizowane przez Konfederację Lewiatan i Związek Ukraińskich Przedsiębiorców (SUP), poświęcone roli Polski w procesie integracji Ukrainy z Unią Europejską. Wydarzenie zgromadziło ekspertów i przedstawicieli biznesu, którzy omawiali możliwości współpracy oraz wyzwania stojące przed ukraińskimi przedsiębiorcami na rynku unijnym.
Na spotkaniu dyskutowano między innymi o tym, że Ukraińskie firmy mogą samodzielnie wchodzić na rynek europejski, jednak współpraca z doświadczonymi partnerami z UE, w tym z Polski, może znacząco ułatwić ten proces. Wspólne projekty inwestycyjne mają szansę na wsparcie finansowe Unii Europejskiej, co może przyczynić się do ich skuteczniejszej realizacji.
Istotne znaczenie ma także członkostwo w europejskich organizacjach branżowych, takich jak BusinessEurope, SGI czy SMEunited, które oferują przedsiębiorcom dostęp do cennych informacji na temat funkcjonowania rynku europejskiego. Dzięki temu ukraińskie firmy mogą lepiej rozumieć mechanizmy gospodarcze w Unii oraz aktywnie wpływać na decyzje i regulacje dotyczące ich sektorów.
Dariusz Szymczycha (Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza) zwrócił uwagę na to, że Ukraina posiada niezwykle innowacyjny przemysł obronny, który budzi duże zainteresowanie państw UE. Zaznaczył również, że polska prezydencja w Radzie UE może znacząco przyspieszyć proces integracji Ukrainy, jednak aby było to możliwe, Kijów musi jeszcze wykonać wiele pracy w tym zakresie. Ponadto podkreślił, że obecne nastawienie unijnych elit do rozszerzenia UE jest znacznie mniej entuzjastyczne niż w okresie, gdy Polska przystępowała do Wspólnoty.
Z kolei Janis Aizalnieks (DG NEAR, Komisja Europejska) zauważył, że członkostwo Ukrainy w UE może diametralnie zmienić sytuację tamtejszego biznesu. Komisja Europejska podejmuje działania mające na celu ułatwienie dostępu ukraińskich produktów przemysłowych do rynku unijnego, ale jednocześnie Ukraina musi wdrożyć niezbędne reformy, aby spełnić unijne standardy. Ekspert podkreślił również, że Ukraina posiada ogromny potencjał do integracji z europejskim łańcuchem wartości, głównie ze względu na bogactwo surowców i możliwości rozwoju w sektorach telekomunikacyjnym, pocztowym i morskim.
Spotkanie podkreśliło znaczenie Polski jako kluczowego partnera Ukrainy na drodze do UE. Przedsiębiorcy z Ukrainy mogą skorzystać z doświadczenia i wsparcia firm z UE, zwłaszcza polskich. Jednak sukces integracji gospodarczej zależy od dalszych reform i dostosowania ukraińskiego prawa do standardów unijnych.
W spotkaniu udział wzięli:
- Andrzej Rudka, Doradca zarządu Konfederacji Lewiatan
- Kateryna Glazkova, Dyrektorka wykonawcza Związku Ukraińskich Przedsiębiorców
- Jakub Boratyński, Dyrektor ds. Sieci i Zarządzania w Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP (GROW) w Komisji Europejskiej
- Dariusz Szymczycha, Wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej
- Giennadij Radczenko, Kierownik Centrum analitycznego SUP