• 46% przedsiębiorców uważa za potrzebne uwolnienie środków z rachunków VAT, 51% chciałoby mieć szybszy dostęp do interpretacji indywidualnej prawa podatkowego.
• 40% firm oczekuje zwiększenia inwestycji w tzw. zieloną gospodarkę – takie są wyniki badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził Instytut Badań Spraw Publicznych.
Zapytaliśmy reprezentatywną próbę przedsiębiorców jakich zmian prawnych najbardziej oczekują. Wśród postulatów podatkowych na pierwszym miejscu znalazło się uwolnienie środków z rachunków VAT. 46% przedsiębiorców uznało, że jest to bardzo potrzebne. Niezwykle istotna okazała się także kwestia przyspieszenia dostępu do interpretacji indywidualnej prawa podatkowego. Na ten problem wskazało 51% przedsiębiorców.
Coraz popularniejsze, w kontekście pandemii koronawirusa, stają się postulaty dotyczące cyfryzacji gospodarki. Za likwidacją ograniczeń w stosowaniu faktur elektronicznych opowiedziało się 51% firm, za szerokim dopuszczeniem dla dokumentów formy elektronicznej zamiast pisemnej 65% przedsiębiorców. Im mniejsza firma, tym bardziej popiera ten postulat (wśród małych to 71%).
Dużym poparciem biznesu cieszy się zwiększenie inwestycji w tzw. zieloną gospodarkę. 40% przedsiębiorców uważa, że działania w tym kierunku są bardzo potrzebne. Patrz raport Impuls energii dla Polski, Impuls energii dla Polski – wersja angielska
– Przedsiębiorcy dostrzegają, że czysta energia, ochrona klimatu, to nie temat zastępczy, lecz szansa na zielony impuls gospodarczy, niezmiernie ważny dla szybszego wyjścia z kryzysu gospodarczego. Inwestycje w OZE, efektywność energetyczną, nowoczesną gospodarkę odpadami, innowacyjny transport, to szansa na zwiększenie konkurencyjności polskich firm i gospodarki – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.
Badanie przeprowadził w połowie lipca br. Instytut Badań Spraw Publicznych, na zlecenie Konfederacji Lewiatan na próbie 300 przedsiębiorców.
Konfederacja Lewiatan