Prof. Huebner wzięła udział w Zimowym Spotkaniu Lewiatana
08 lutego 2021

Prof. Huebner wzięła udział w Zimowym Spotkaniu Lewiatana

Brexit, Zielony Ład i aktywność polskich firm w Unii Europejskiej zdominowały dyskusję dotyczącą zagadnień europejskich podczas Zimowego Spotkania Konfederacji Lewiatana.

Rozmowa Kingi Grafy, dyrektorki biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli, z Danutą Huebner dotyczyła w dużej mierze umowy handlu i współpracy pomiędzy Wielką Brytanią, a UE. Prof. Huebner, która z ramienia Komisji ds. Konstytucyjnych (AFCO) była jedną z osób odpowiedzialnych za negocjacje z Brytyjczykami w imieniu Parlamentu, stwierdziła, że to porozumienie jest bez precedensu i tym różni się od pozostałych umów o wolnym handlu zawieranych przez UE, iż zamiast znosić bariery, wprowadza nowe ograniczania w wymianie handlowej. W konsekwencji, UE i Wielka Brytania to teraz dwa odrębne rynki, dwie przestrzenie regulacyjne i prawne. Co prawda umowa przewiduje utrzymanie dotychczasowego braku ceł i kwot, ale swobodny handel w obrębie Unii jest w dużej mierze możliwy i ułatwiony dzięki braku zróżnicowanych wymogów prawnych pomiędzy państwami członkowskimi. W wyniku braku takiej harmonizacji w przyszłości, będą pojawiać się nowe bariery, które będą miały wpływ na łańcuchy podażowe. Już teraz wiele firm będzie musiało mierzyć się także z bardziej ograniczonym dostępem do usług finansowych oraz brakiem pełnej swobody przepływu pracowników. Europosłanka zauważyła jednak, iż zgodnie z obecną umową możliwe są negocjacje ws. zawarcia bardziej pogłębionej umowy handlowej z Wielką Brytanią w przyszłości.

Dyskusja dotyczyła także zielonej transformacji. Profesor Huebner podkreśliła, że nie jest ona modą wymyśloną przez obecną Komisję Europejską, a koniecznością. Dlatego właśnie w ramach Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy dostępna będzie pomoc dla firm na ten cel m.in. poprzez Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji wart 10 mld euro. Europa, która jest w światowej awangardzie walki ze zmianami klimatu, zyskuje teraz ważnego sojusznika w Stanach Zjednoczonych. Na koniec spotkania Prof. Huebner zwróciła się do firm z apelem: „Moc sprawcza Polski w Unii jest niewielka, a nasz wizerunek, w związku z działaniem polskiego rządu (m. in.  grożenie zawetowaniem budżetu UE oraz kwestionowanie autorytetu TSUE) bardzo różni się od wizerunku, który Polska miała w UE przez długi czas po 2004r. Tym ważniejsza jest rola biznesu, aby ten wizerunek poprawić.  Polski lobbing w Brukseli jest nieadekwatny do wielkości naszej gospodarki – firmy powinny się bardziej angażować, we właściwym czasie, żeby móc realnie wpływać na proces decyzyjny.”.

„Podpisuję się pod tym apelem. Zachęcam firmy do większej aktywności w Brukseli i strategicznego podejścia w realizacji swoich interesów na forum UE. Konfederacja Lewiatan będzie je w tym wspierać, zarówno merytorycznie, jak i dzięki kontaktom w unijnych instytucjach.” – dodała Kinga Grafa.

 

Konfederacja Lewiatan