Przygotowanie Krajowych Planów Odbudowy w państwach członkowskich UE
01 marca 2021

Przygotowanie Krajowych Planów Odbudowy w państwach członkowskich UE

25 lutego odbyło się wewnętrzne spotkanie BusinessEurope, na którym przedstawiciele federacji pracodawców z różnych państw UE rozmawiali o tym, na jakim etapie jest przygotowywanie i jak wyglądają w poszczególnych państwach konsultacje Krajowych Planów Odbudowy (KPO) z biznesem.

 

Jesienią ubiegłego roku Komisja Europejska (KE) opublikowała wytyczne (zrewidowane w styczniu 2021 roku) dotyczące przygotowywania Krajowych Planów Odbudowy (KPO) w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Odporności. Budżet Instrumentu to  672,5 mld euro z wartego 750 mld euro Funduszu Odbudowy. Polska może otrzymać 23 mld euro dotacji i ponad 34 mld euro pożyczek. Jednak, żeby te pieniądze trafiły do Polski, rząd musi przedstawić Komisji Europejskiej program reform i inwestycji, czyli właśnie KPO, realizowany do roku 2026, a następnie Komisja musi ten program  zaakceptować.

Jak dotąd polski rząd nie przesłał swojej propozycji projektu KPO do Komisji, pomimo że zrobiło to już 18 państw, a rozmowy z Komisją na ten temat toczą się od jesieni zeszłego roku. Wszystkie państwa UE muszą przeznaczyć 37% środków KPO na projekty dotyczące klimatu i 20% na cyfryzację.

„Z wymiany zdań z przedstawicielami federacji z innych państw UE wynikało, że wszyscy mierzą się z podobnymi wyzwaniami. To – między innymi – niewystarczające konsultacje i nieuwzględnienie postulatów partnerów społecznych przy konstruowaniu KPO przez państwa członkowskie. Powszechnie identyfikowanym ryzykiem je też to, że rządy będą chciały pokrywać z KPO swoje bieżące wydatki zamiast konstruować ambitny program reform. Pomiędzy federacjami biznesowymi jest zgoda co do tego, że środki w KPO muszą trafić do przedsiębiorców. Dlatego uczestnicy spotkania chcą skierować wspólny apel do Komisji Europejskiej, aby ta krytycznym okiem patrzyła na przesyłane przez państwa KPO” – powiedziała Marzena Chmielewska, zastępczyni dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan, która prezentowała sytuację w Polsce. W spotkaniu wziął udział także Adam Dorywalski, ekspert Konfederacji ds. UE w biurze w Brukseli.

 

Konfederacja Lewiatan