Biznes czeka na nową ustawę o REIT-ach
07 maja 2021

Biznes czeka na nową ustawę o REIT-ach

• Rozpoczął pracę międzyresortowy zespół, który ma przygotować założenia ustawy o REIT-ach, czyli spółkach inwestujących w nieruchomości, które przynoszą dochód z najmu.
• Konfederacja Lewiatan przedstawiła rządowi najważniejsze założenia przyszłej ustawy.
• Przedsiębiorcy mają nadzieję, że jesienią ustawa zostanie uchwalona przez Sejm.

Lewiatan uważa, że spółki inwestujące w nieruchomości (REIT-y) nie powinny być podwójnie opodatkowywane. Proponujemy, aby korzystały one ze zwolnienia podmiotowego pod warunkiem wypłacania odpowiednio wysokiej dywidendy (zysku) do inwestorów (spółka REIT nie będzie płacić podatku dochodowego, tak jak nie płacą fundusze inwestycyjne). Podatek od dywidendy, płacony przez inwestora, nie powinien natomiast być wyższy niż 8,5%, zarówno CIT w przypadku inwestorów instytucjonalnych, jak i PIT w przypadku inwestorów indywidualnych.

– Istotny jest zarówno szeroki zakres rodzajów nieruchomości stanowiących aktywa REIT- ów m.in. nieruchomości biurowe, usługowe, handlowe czy mieszkaniowe na wynajem, jednak za wyłączeniem nieruchomości rolnych, jak również ważne jest umożliwienie inwestowania w REIT-y inwestorom indywidualnym, korporacyjnym, krajowym i zagranicznych. Jeśli chodzi o formę prawną, wskazaliśmy na spółki akcyjne, jako te, które najlepiej realizowałyby zadania REIT-ów. Opcjonalnie dopuszczamy także wymóg, aby REIT-y były notowane na giełdzie, co przyczyniłoby się np.: do transparentności ich funkcjonowania w formie spółek akcyjnych – mówi mec. Adrian Zwoliński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Aby inwestycje w tego typu spółki spotkały się z zainteresowaniem inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych należy wzorem innych krajów (Finlandii, Niemiec, Włoch czy Francji) wprowadzić preferencyjne zasady opodatkowania takich podmiotów.

– Liczymy, że nasi eksperci zostaną doproszeni do prac międzyresortowego zespołu. Mamy wiele konkretnych propozycji jak uregulować REIT-y w naszym systemie prawnym – dodaje Adrian Zwoliński.

Konfederacja Lewiatan