Apel BusinessEurope do Rady ds. Konkurencyjności UE
16 listopada 2024

Apel BusinessEurope do Rady ds. Konkurencyjności UE

W liście do Rady ds. Konkurencyjności UE, w związku z posiedzeniem zaplanowanym na 28 listopada 2024 r., BusinessEurope ponownie podkreśla pilną potrzebę rozwiązania problemów związanych ze słabnącą konkurencyjnością Europy i koniecznością szybkiego wdrożenia rekomendacji z raportów Letty i Draghiego.

Cieszy nas fakt, że przyszłość konkurencyjności oraz problemy firm europejskich związane z jakością legislacji będą ponownie przedmiotem prac Rady. Jednak kluczowe jest teraz podjęcie pilnych działań. Bez konkretnych kroków Europa ryzykuje dalsze osłabienie swojej pozycji na świecie.

Obciążenia regulacyjne

W liście do Rady, skupiliśmy się na zwięzłym przekazie dotyczącym obciążeń regulacyjnych oraz konieczności podjęcia działań. Apelujemy o:

  • Ustalenie konkretnych celów redukcji obciążeń poprzez wprowadzenia wiążących celów.
  • Stworzenia dedykowanego programu do 2025 roku, czyli np. zainicjowanie uruchomienia kompleksowej propozycji w tym zakresie, z harmonogramem regularnych ewaluacji, aby osiągnąć wyznaczone cele.

Wpływ na przemysł i miejsca pracy

Europejski przemysł zmaga się z nadmiernymi obciążeniami regulacyjnymi, które ograniczają inwestycje w zieloną i cyfrową transformację, zagrażając równocześnie miejscom pracy. Dotyczy to wielu sektorów, m. in. sektora motoryzacyjnego, który przeżywa obecnie poważny kryzys. Ponadto, niepewność związana z wpływem Aktu o Sztucznej Inteligencji na inwestycje w Europie stwarza znaczące ryzyko dla konkurencyjności. Dlatego BusinessEurope wzywa do dokładnej oceny kosztów zgodności i dostarczenia jasnych wytycznych, aby Europa mogła pozostać globalnym liderem innowacji w dziedzinie AI.

Stres-test acquis UE

W listach do nowych komisarzy, w których opisane są ich misje w nowej Komisji Europejskiej, przewidziano już mandat do przeprowadzenia „stres-testu” acquis UE. Narzędzie to powinno zostać uruchomione bez zbędnej zwłoki, aby umożliwić rozwiązanie problemów regulacyjnych już w 2025 roku.

Działania BusinessEurope

W celu wsparcia działań Komisji Europejskiej w zakresie obciążeń regulacyjnych, BusinessEurope finalizuje zestawienie ich przykładów z państw członkowskich. Wyniki tych prac, wraz z praktycznymi rozwiązaniami, wkrótce zostaną przekazane Radzie i Komisji. Liczymy, że poprzez regularny dialog z biznesem, w nowej kadencji uda się stworzyć środowisko regulacyjne bardziej przyjazne dla biznesu.


Kinga Grafa, zastępczyni Dyrektorki Generalnej Lewiatana ds. europejskich

Artykuł dla listopadowego wydania Brussels Headlines – newslettera europejskiego Konfederacji Lewiatan