Apel do Prezydenta RP o zawetowanie ustaw podatkowych
02 listopada 2021

Apel do Prezydenta RP o zawetowanie ustaw podatkowych

Konfederacja Lewiatan w liście do Prezydenta Andrzeja Dudy apeluje o zawetowanie uchwalonych przez Sejm ustaw podatkowych, które wprowadzają rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie.

– Zmiany, które mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku, pogorszą warunki funkcjonowania firm, istotnie zwiększą koszty prowadzenia działalności gospodarczej i są największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców – mówi Andrzej Nikończyk, przewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem pracodawców nowe przepisy stworzą niezliczone problemy związane z prawidłowym wypełnieniem obowiązków podatkowych. Przez kolejne miesiące albo lata, będą przedmiotem objaśnień wydawanych przez Ministra Finansów i sporów podatników z organami podatkowymi i sądami administracyjnymi.

Przedsiębiorcy są przekonani, że na początku 2022 roku do Sejmu trafi kolejna nowelizacja ustaw podatkowych, poprawiająca wadliwe przepisy Polskiego Ładu. Stanie się tak dlatego, że jest to największa zmiana prawa podatkowego od 30 lat, która została uchwalona w ekspresowym tempie, bez szacunku i uwagi dla zastrzeżeń i postulatów przedsiębiorców.

Ogromne wątpliwości budzi przyjęte vacatio legis, które może wynieść tylko ok. 5-6 tygodni. Przedsiębiorcy zostaną zmuszeni do poniesienia bardzo wysokich kosztów przygotowania się do nowych zasad rozliczeń, przy jednoczesnym ryzyku, że nawet dokładając wszelkich starań, nie zawsze będzie to wykonalne.

Niezmiernie ważne jest, by decyzję o zawetowaniu ustawy lub jej ewentualnym podpisaniu Prezydent podjął niezwłocznie. Przedsiębiorcy powinni możliwie szybko uzyskać pewność, co do ewentualnej konieczności dostosowania się do nowych przepisów, jeśli miałyby zacząć obowiązywać. Na przygotowanie pracowników i systemów zostały niecałe dwa miesiące.

Konfederacja Lewiatan