Apel o ułatwienie pracy kierowcom w czasie epidemii koronawirusa
18 marca 2020

Apel o ułatwienie pracy kierowcom w czasie epidemii koronawirusa

  • Na wszystkich polskich przejściach granicznych tworzą się kolejki o czasie oczekiwania od kilku do kilkunastu godzin. Na niektórych kierowcy muszą czekać już ponad dobę.
  • Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska, członek Konfederacji Lewiatan, wystosował apel do premiera i najważniejszych ministrów, w którym domaga się podjęcia konkretnych działań, które umożliwią płynny ruch samochodom ciężarowym.

 

– Mamy wiele postulatów, które umożliwią płynny ruch samochodów ciężarowych na granicach. Przekazaliśmy je do premiera. Postulujemy też zwolnienie z obowiązku kwarantanny zawodowych kierowców wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe powracających do Polski innymi środkami transportu czy to w celu odbioru tygodniowego odpoczynku, czy też po prostu do pracy po urlopie spędzonym w Ukrainie lub Białorusi. Nasze postulaty są zbieżnie z opublikowanymi rekomendacjami Komisji Europejskiej „– mówi Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”.

Wśród propozycji TLP znalazły się postulaty:

  • Wprowadzenie w porozumieniu z władzami państw sąsiadujących separacji ruchu pojazdów wykonujących transport drogowy lub przewożących kierowców od ruchu samochodów osobowych. Odrębne pasy ruchu powinny zostać wyznaczone już w odległości co najmniej 20 km przed granicą państwową.
  • Rozdawanie kart lokalizacyjnych jeszcze po stronie państwa sąsiadującego w odległości co najmniej 2 km od przejścia granicznego (zlikwidowana zostanie sytuacja, gdy pojazd blokuje pas ruchu na przejściu granicznym, bo kierowca dzwoni do firmy, aby uzyskać mail, REGON, NIP i inne wymagane na formularzu informacje).
  • Rozważenie zmniejszenia liczby danych na tych kartach. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w § 2 ust. 2 pkt 1 wymienia jedynie: adres miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę oraz numer telefonu do kontaktu z tą osobą.
  • Wprowadzenie możliwości elektronicznego wypełniania ankiet kierowców przez przewoźników tak, aby kierowca mógł pokazać wypełnioną ankietę na ekranie smartfona lub laptopa.
  • Uchylenie świątecznych ograniczeń w ruchu pojazdów wykonujących transport drogowy, a także w przypadku przedłużania się okresu zagrożenia COVID-19 ograniczeń wakacyjnych.

    Konfederacja Lewiatan