Apel o weryfikację polskiego miksu energetycznego
23 marca 2022

Apel o weryfikację polskiego miksu energetycznego

Konfederacja Lewiatan wystosowała apel ws. weryfikacji polskiego miksu energetycznego w kontekście wojny w Ukrainie.

Jest to ważny apel  w nowej rzeczywistość geopolitycznej i sytuacji na rynku energii, które wymagają pilnego zmniejszenia zależności energetycznej Unii Europejskiej i jej państw członkowskich od rosyjskiej ropy naftowej, węgla i gazu. To również odpowiedź na komunikat Komisji Europejskiej o nazwie „REPowerEU: Wspólne europejskie działania w kierunku bezpiecznej i zrównoważonej energii po przystępnej cenie” . Jest to plan uniezależnienia Unii od rosyjskich paliw przed 2030 r. i zmniejszenia importu rosyjskiego gazu o 2/3 jeszcze w tym roku.

W apelu wskazane zostało, iż na ograniczenie importu surowców z Rosji potrzebujemy kilku lat. W krótszej perspektywie nie jest to możliwe z powodu niezbędnych nakładów na budowę koniecznej infrastruktury, oczekiwanych zmian technologicznych czy też znalezienia nowych źródeł dostaw.

Najskuteczniejszym środkiem w celu eliminacji importu z Rosji będzie przede wszystkim działanie ukierunkowane na ograniczenie zużycia energii i poprawę efektywności energetycznej zarówno w przemyśle jak i w gospodarstwach domowych, jak również przyśpieszenie rozwoju OZE w Polsce.

Pełna treść apelu >>