Badanie Lewiatana. 72% firm średnich uważa, że pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu
03 listopada 2021

Badanie Lewiatana. 72% firm średnich uważa, że pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu

67% przedsiębiorstw uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 27% nie widzi znaczącej zmiany, a dla 6% warunki się poprawiły. Najbardziej krytyczne są firmy średnie – wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

Warunki prowadzenia biznesu pogorszyły się dla 65% firm małych, 72% średnich i 62% dużych.

Nastroje przedsiębiorców dotyczące prowadzenia firmy w kontekście biznesowym są niekorzystne. 55% firm ma negatywne nastawienie do prowadzenia biznesu w 2021 roku. Tak uważa 57% średnich, 55% małych i 54% dużych firm. Pozytywne nastawienie sygnalizuje tylko 41% respondentów. Większymi optymistami są duże firmy. 46% spośród nich ma pozytywne nastawienie do prowadzenia biznesu w tym roku. Natomiast odsetek firm średnich, które myślą podobnie, wynosi 41%.

Przedsiębiorcom zadano też pytanie, co myślą o prowadzeniu firmy w 2021 r., w kontekście zmian w prawie i działań administracji. 65% przedsiębiorstw obawia się takich zmian, w tym 68% średnich, 65% małych i 62% dużych. Tylko 32% firm ma pozytywne nastawienie (36% dużych, 33% małych i 30% średnich).

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu” przeprowadził w drugiej połowie października br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan