Rozpoczęły się rozgrywki wiosennej Szachowej Ligi Biznesu SGH 2024. Na uczestników czekają rywalizacja i integracja przedstawicieli środowiska biznesowego.
Organizatorzy podkreślają rolę szachów w kształtowaniu umiejętności strategicznego myślenia oraz ich znaczenie w świecie biznesu. W programie pierwszego dnia znalazły się cztery rundy, w których zawodnicy, podzieleni na drużyny reprezentujące różne firmy i instytucje, zmierzyli się na szachownicach, wykazując się nie tylko znajomością strategii, ale również umiejętnością pracy zespołowej.
SLB to networking, sportowy duch i dobra zabawa. Staramy się też krzewić wartości ogólnoludzkie, pamiętamy o ofiarach rosyjskiego barbarzyństwa i cieszymy się że w Lidze obecny jest biznes ukraiński – mówił Adrian Zwoliński, dyrektor Departamentu Rynku Finansowego i Prawa Korporacyjnego Konfederacji Lewiatan.
Jednym z punktów programu było wystąpienie Karola Nowalskiego na temat „Wdrażania AI w biznesie i życiu prywatnym”, prezentacja dostarczyła wskazówek, jak nowoczesne technologie mogą wspierać rozwój firmy oraz poprawiać jakość życia.
Inaugurację pierwszego sezonu uświetnili rektor SGH Piotr Wachowiak, dyrektor Klubu Partnera SGH Patrycja Dutkiewicz, prezes Polskiego Związku Szachowego Radosław Jedynak, Sędzia IA Tomasz Delega oraz arcymistrz Zbigniew Pakleza. Obecni byli również przedstawiciele sponsorów, w tym Rafał Szarzyński z Sharp Electronics CEE i Andrzej Trela z Konfederacji Lewiatan. Rozgrywki inauguracyjne Szachowej Ligi Biznesu SGH odbyły się 24 lutego.
Plan rozgrywek Szachowej Ligi Biznesu SGH
Sezon rozgrywek ligowych to cztery zjazdy, w trakcie których rozgrywa się łącznie 16 meczów z innymi drużynami. W ciągu roku rozgrywane są dwa sezony. Spotkania wzbogacają dodatkowe wydarzenia, takie jak symultany z arcymistrzami, prelekcje o zastosowaniu strategii szachowych w biznesie, a także prezentacje partnerów wydarzenia i inne atrakcje. Dodatkowo, dwa razy na sezon organizowane są wydarzenia specjalne. Są to nieobowiązkowe spotkania w luźnej atmosferze, takie jak turniej szachowy na dachu czy wieczorny turniej Blitz.
Partie szachowe w ramach głównych rozgrywek rozgrywane są w tempie 10+5 (10 minut plus 5 sekund na ruch na każdego zawodnika), co zapewnia dynamiczną i emocjonującą grę. Spotkania będą rozgrywane pod okiem sędziów z Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE), co gwarantuje najwyższe standardy organizacyjne i sportowe.
Liga jest zbudowana z dywizji, składających się z 17 drużyn. Co pół roku trzy zespoły z każdej dywizji, które zgromadziły najwięcej punktów awansują do wyższej dywizji, zaś te które zgromadziły najmniej – spadają do niższej. Każda z drużyn rozgrywa 4 rundy po 4 spotkania w systemie kołowym, bez rewanżu. Zespoły są 3-osobowe, jest możliwość dowolnej rotacji pracowników. Maksymalnie odbywa się 1 spotkanie miesięcznie, 4×4 spotkania w ciągu sezonu i 2 wydarzenia specjalne.
Partnerzy Szachowej Ligi Biznesu SGH
Szachowa Liga Biznesu to wspólny projekt Szkoły Głównej Handlowej (SGH), Fundacji Polskie Szachy i Warsaw Chess Club. Liga jest areną zdrowej rywalizacji i miejscem integracji dla przedstawicieli środowiska biznesowego.
Konfederacja Lewiatan jest partnerem Szachowej Ligi Biznesu SGH. W Radzie SLB SGH zasiada Henryk Orfinger, pierwszy wiceprezydent Lewiatana, wystawiliśmy też swoją drużynę Adrian Zwoliński, dyrektor Departamentu Rynku Finansowego i Prawa Korporacyjnego, Przemysław Pruszyński, dyrektor Departamentu Podatkowego i Andrzej Trela, dyrektor Departamentu Relacji Kluczowych.
W ramach współpracy, organizacje członkowskie Konfederacji Lewiatan otrzymały atrakcyjną 30% zniżkę na uczestnictwo w lidze szachowej na hasło: Konfederacja Lewiatan. Dołączając do Szachowej Ligi Biznesu SGH jako uczestnik, firma zyskuje okazję do wsparcia i rozwoju swojego zespołu oraz promocji marki.
W tegorocznych rozgrywkach udział biorą 32 drużyny, w tym m.in. część członków Lewiatana i instytucje państwowe (m.in. Ministerstwo Finansów).
Wśród uczestników poprzedniego sezonu znalazły się firmy takie jak: Sharp, JP Weber, Konfederacja Lewiatan, JTI, UBC, EY, Samsung, Bank Millennium, a także instytucje publiczne i organizacje, takie jak Ministerstwo Edukacji, Microsoft, Wojsko Polskie, Continental Opony Polska, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Finansów, IPSOS czy Polski Fundusz Rozwoju.