Branża leasingowa szybko odrabia straty
11 czerwca 2021

Branża leasingowa szybko odrabia straty

Rok 2021 przyniesie dosyć szybką odbudowę gospodarki, po głębokiej recesji, jaką w ubiegłym roku zafundowała nam pandemia Covid-19 oraz wynikające z niej obostrzenia administracyjne. Ten rok zapowiada się też dobrze dla branży leasingowej.

Mocny popyt krajowy, rosnąca produkcja przemysłowa i eksport towarów nie pozostaną bez wpływu na inwestycje w gospodarce. Mocnej poprawy należy oczekiwać szczególnie w inwestycjach prywatnych, co będzie miało przełożenie na wyniki leasingu w całym 2021 roku. Na plusie będą również inwestycje publiczne, za sprawą przyspieszonego wykorzystania środków z perspektywy finansowej 2014-2020.

– Szybka odbudowa gospodarki będzie sprzyjała branży leasingowej. Szacujemy, że wartość inwestycji sfinansowanych przez firmy leasingowe zwiększy się w tym roku o ponad 30%, a wzrost ten będzie w zbilansowany sposób oparty o główne sektory rynku leasingu, czyli pojazdy lekkie, ciężkie oraz maszyny – mówi Marcin Nieplowicz, główny ekonomista Europejskiego Funduszu Leasingowego.

Powinniśmy zatem oczekiwać szybkiej odbudowy branży leasingowej w Polsce. Potwierdzają to już wyniki za pierwsze cztery miesiące 2021 roku, w trakcie których firmy leasingowe sfinansowały aktywa o 50 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2020 roku. Tym samym bardzo szybko zostaną odrobione straty z ubiegłego roku, kiedy to branża leasingowa skurczyła się o 10 proc. Dla porównania, w 2009 roku, w trakcie wielkiego kryzysu finansowego, rynek leasingu w Polsce zmniejszył się o ponad 30 procent, a powrót do poziomu finansowania sprzed kryzysu trwał blisko 5 lat.

Czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości? Jakich trendów należy oczekiwać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać podczas specjalnego wydarzenia organizowanego z okazji 30-lecia Europejskiego Funduszu Leasingowego w Polsce, które odbędzie się 17 czerwca o godz. 15.00.

Wydarzenie odbędzie się w formule online (język polski i angielski). Udział jest bezpłatny.
Wystarczy zarejestrować się na www.biznesinnowacji.pl.

Konfederacja Lewiatan