10 grudnia 2020

Brexit na ostatniej prostej – podsumowanie spotkania

8 grudnia Konfederacja Lewiatan wspólnie z Ambasadą Wielkiej Brytanii w Warszawie zorganizowała spotkanie pt. „Brexit na ostatniej prostej: duże zmiany dla firm”. Główne kwestie na ten temat, w przeddzień decyzji co do ostatecznych zasad handlu krajów członkowskich UE z Wielką Brytanią po 1 stycznia 2021 roku przedstawili europosłanka Danuta Huebner oraz Radca-Minister w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie, James Hughes.

 

Ostateczne decyzje co do szczegółów wzajemnych relacji w ciągle kontrowersyjnych trzech obszarach (rybołówstwo, warunki konkurencji oraz zarządzanie wzajemnymi relacjami, tzw. governance) nie są jeszcze znane, bo wciąż trwają negocjacje. Ale bez względu na to jak się zakończą, zdecydowana większość zagadnień związanych z relacjami handlowymi, a zmian będzie tu wiele, jest już przesądzona. Odpowiedzi na wiele pytań, zwłaszcza w zakresie obszarów i branż najbardziej interesujących polskich przedsiębiorców omówili przedstawiciele ambasady brytyjskiej. Dotyczą one:

  • procedur granicznych i etapów ich wprowadzania (stopniowanie zmian, które będą wprowadzane stopniowe, co kilka miesięcy, powinno ułatwić proces dostosowywania się do nich)
  • formalności celnych, wymagań weterynaryjnych i fitosanitarnych, także dotyczących oznaczania produktów
  • zasady rejestracji firm, dokumentów niezbędnych do prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii i realizacji transakcji.

W zgodnej opinii uczestników webinarium, Brexit oznaczać będzie znaczące i dalekosiężne konsekwencje dla biznesu. Przedsiębiorcy powinni zatem już dziś przygotowywać się do czekających ich zmian. Przedstawiciele ambasady brytyjskiej wyrazili gotowość do udzielania odpowiedzi na wszystkie pojawiające się już teraz i mogące pojawić się w przyszłości pytania dotyczące tych i innych kwestii, na które siłą rzeczy, nie udało się odpowiedzieć w ramach ograniczonego czasem webinarium.

Przypominamy, że na stronach ambasady brytyjskiej oraz Konfederacji Lewiatan dostępne i stale aktualizowane są ważne informacje dotyczące Brexitu.

 

Andrzej Rudka, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

 

Konfederacja Lewiatan