Bruksela: Kolejne kroki aby ograniczyć skalę pandemii
29 października 2020

Bruksela: Kolejne kroki aby ograniczyć skalę pandemii

Komisja podejmuje działania poprawiające gotowość UE na walkę z koronawirusem i rozszerza środki reagowania w całej Unii.

 

Komisja Europejska uruchomiła 28 października szereg dodatkowych działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, ratowanie życia ludzkiego i zwiększenie odporności rynku wewnętrznego. Są to środki, dzięki którym zyskamy lepszą wiedzę o rozprzestrzenianiu się wirusa i skuteczności naszej reakcji, zwiększymy skalę przeprowadzania właściwie dobranych testów i udoskonalimy ustalanie kontaktów zakaźnych. Działania te dotyczą także intensywnych przygotowań do kampanii szczepień oraz utrzymania dostępu do podstawowych produktów, takich jak sprzęt do szczepień, przy jednoczesnym zachowaniu przepływu wszystkich towarów na jednolitym rynku i ułatwieniu bezpiecznego podróżowania. Propozycje te przedstawiane są tuż przed wirtualnym posiedzeniem przywódców europejskich na temat koordynacji działań związanych z COVID-19, która odbędzie się 29 października w odpowiedzi na wezwanie Rady Europejskiej z 15 października . Mimo że państwa członkowskie są lepiej przygotowane, a ich działania bardziej skoordynowane niż w pierwszych miesiącach pandemii, firmy nadal są narażone na bezprecedensowe ryzyko.

„Bardzo cieszy nas, że Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie do pełnego wdrożenia  wspólnego i skoordynowanego podejścia do ograniczania swobodnego przepływu osób. Firmy i pracownicy chcą jasności i przewidywalności prawa.” – mówi Adam Dorywalski, ekspert Konfederacji Lewiatan ds. UE w Brukseli.

Bardziej szczegółowe informacje znajdują się tutaj: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/ip_20_1986

 

Konfederacja Lewiatan