BusinessEurope: potrzebujemy pilnego restartu, aby przywrócić konkurencyjność Europy
15 stycznia 2025

BusinessEurope: potrzebujemy pilnego restartu, aby przywrócić konkurencyjność Europy

BusinessEurope opublikowało priorytety biznesowe na następny cykl instytucjonalny Unii Europejskiej w publikacji "Reboot Europe: Europe’s economic success – everyone’s business". 

Reboot Europe

Gospodarka Europy pozostaje w tyle. Według OECD napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) do Unii Europejskiej spadł z ponad 6% PKB UE do wartości ujemnych w latach 2015–2023, podczas gdy napływ FDI do USA utrzymywał się na wysokim poziomie.

Ta stagnacja zagraża naszej zdolności do realizacji kluczowych transformacji: zielonej, cyfrowej, społecznej i związanej z bezpieczeństwem. Wzywamy do odświeżenia polityk europejskich w nowym cyklu unijnym, aby rozwiązać strukturalne słabości, które podważają wysiłki naszych firm na rzecz społeczeństwa –  powiedział Fredrik Persson, Prezydent BusinessEurope.

Liderzy UE przyznali, że dobrobyt Europy jest zagrożony, i zobowiązali się do uczynienia konkurencyjności najwyższym priorytetem na najbliższe pięć lat. Ten nowy kierunek polityczny został przyjęty z zadowoleniem, ale musi on teraz znaleźć odzwierciedlenie w nadchodzących inicjatywach, takich jak Kompas Konkurencyjności, omnibusowe uproszczenie przepisów UE i Porozumienie na rzecz Czystego Przemysłu.

Nadszedł czas na działanie. Jako BusinessEurope przedstawiamy dziś konkretne działania, które UE powinna podjąć w ciągu pierwszych 100 dni i później. Obejmują one ograniczenie biurokracji, obniżenie kosztów energii, dywersyfikację rynków eksportu i importu, wzmocnienie gospodarki cyfrowej oraz wspieranie innowacji – dodał Persson.

8 kluczowych elementów spójnej strategii konkurencyjności

  1. Racjonalne polityki gospodarcze, które poprawią warunki inwestycyjne w Europie, odwrócą spadek przemysłu i usług europejskich, zapewnią firmom szeroki dostęp do finansowania, przywrócą stabilność finansów publicznych i umożliwią spłatę długu publicznego poprzez wzrost gospodarczy.
  2. Otwartą międzynarodową wymianę handlową i bezpieczny porządek światowy, poprzez realizację istniejących umów handlowych, zapewnienie ich skuteczności i trwałości, zawieranie nowych porozumień, dalsze wspieranie Ukrainy oraz stabilizację i rozwój gospodarczy w sąsiedztwie UE.
  3. Wspierające polityki klimatyczne i energetyczne, które strukturalnie zmniejszą różnicę w kosztach energii między UE a głównymi konkurentami, pomogą dywersyfikować źródła energii (w tym źródła przejściowe) i budować partnerstwa z dostawcami z krajów trzecich.
  4. Rynek wewnętrzny z mniejszą i mądrzejszą regulacją, gdzie towary, usługi, osoby, kapitał i dane mogą swobodnie się przemieszczać, MŚP i start-upy mogą rozwijać się na rynku europejskim, opierając się na lepszej jakości legislacji, mniejszych wymaganiach sprawozdawczych, szybszych procedurach wydawania zezwoleń i lepszym egzekwowaniu zasad konkurencji.
  5. Więcej możliwości dla cyfrowej gospodarki UE, efektywne wdrażanie nowych zasad cyfrowych (aby zapewnić przewidywalne i spójne ramy prawne), rozwijanie umiejętności cyfrowych, poprawę doradztwa organów kompetentnych i przyjmowanie międzynarodowych standardów dla lepszej interoperacyjności i skalowalności firm z UE.
  6. Ambitne polityki badawczo-innowacyjne, które priorytetowo traktują finansowanie UE dla konkurencyjności przemysłowej, wzmacniają partnerstwa publiczno-prywatne i ekosystemy B+R oraz ułatwiają współpracę międzynarodową.
  7. Zrównoważone polityki zatrudnienia i społeczne, które odpowiadają na potrzeby zarówno firm, jak i pracowników, promują mobilność, pomagają rozwiązywać problemy niedoborów siły roboczej i niedopasowań kompetencji, szanują zasadę subsydiarności i pozostawiają miejsce na rozwiązania negocjowane przez partnerów społecznych.
  8. Przygotowanie do kolejnego rozszerzenia UE, podejście oparte na zasługach, wspieranie dziewięciu krajów kandydujących w ich staraniach o spełnienie wymagań członkostwa w UE oraz konieczne dostosowania w samej UE, aby zapewnić, że rozszerzenie przyczyni się do wzrostu konkurencyjności i dobrobytu w Europie.

Więcej o priorytetach BusinessEurope na oficjalnej stronie RebootEurope.eu

Raport w formie pliku PDF do pobrania poniżej (w języku angielskim).