Co będzie jutro? W środę rozpoczyna się Europejskie Forum Nowych Idei
19 października 2021

Co będzie jutro? W środę rozpoczyna się Europejskie Forum Nowych Idei

W środę, w Sopocie rozpoczyna się X Europejskie Forum Nowych Idei. Głównymi tematami tegorocznego wydarzenia będą: odbudowa Europy po kryzysie pandemii, Europejski Zielony Ład, rozwój cyfryzacji i rola Trójkąta Weimarskiego 30 lat po jego powołaniu. Organizatorem konferencji jest Konfederacja Lewiatan przy współpracy z BusinessEurope i miastem Sopot.

Europejskie Forum Nowych Idei to jedno z największych tego typu wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej. Każda edycja gromadzi blisko 1000 uczestników, którzy w tym roku będą rozmawiać o tym #CoBędzieJutro, podczas debat podzielonych na cztery kategorie: „Czuła technologia”, „Obywatel nowych czasów”, „Zdążyć przed 2050″ i „Nowy początek starego świata?”.

EFNI będzie w tym roku świętowało swój 10. jubileusz – po ubiegłorocznej hybrydowej formule spowodowanej pandemią, wydarzenie wraca do swojej stacjonarnej formy i odbędzie się na żywo w Sopocie.
– Po półtora roku pandemii widzimy, że da się prowadzić firmę online, ale trudno jest być kreatywnym, tworzyć nowe rzeczy i myśleć o przyszłości. Nowe pomysły muszą powstawać podczas fizycznego spotkania – w tym tkwi siła i rola EFNI – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan i przewodniczący Rady Nadzorczej Orange. Organizatorzy podkreślają, że w nazwie EFNI najważniejszy jest człon, który mówi o nowych ideach. – To jest to, co charakteryzuje tę konferencję – że nie boimy się mówić o tym, co ma być za 5, 10, 20 i 30 lat – dodaje Maciej Witucki.

W ramach EFNI zaplanowano blok dyskusji pod nazwą „Zdążyć przed 2050″, dotyczący wyzwań stojących przed Europą w związku z ochroną klimatu. – Następna dekada będzie dla Europy kluczowym krokiem na drodze do stania się pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem w roku 2050 i urzeczywistnienia Europejskiego Zielonego Ładu – podkreśla Rafał Rudziński, prezes Bosch Polska i przedstawiciel Bosch Group w Polsce. W ramach tego bloku znajdą się m.in. panele poświęcone pakietowi „Fit for 55″ czy „Business Race To Zero”, którego partnerem jest Ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce. Ekologii będą z kolei poświęcone dyskusje „Z czego będzie zrobiony świat po rewolucji ekologicznej?”, a także „Aktywizm społeczny i edukacja ekologiczna – jak kształtować świadomość zmian klimatu”, z udziałem przedstawicieli WWF i Strajku Klimatycznego.

O odbudowie polskiej i europejskiej gospodarki po kryzysie pandemii uczestnicy EFNI będą mogli rozmawiać np. podczas panelu „Future of Europe”. W tej rozmowie udział wezmą m.in. Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Rady Programowej EFNI oraz Andrius Kubilius, były premier Litwy i europoseł. Wyzwaniom postpandemicznym będzie również poświęcony panel „Strategia gospodarcza na nową dekadę” z udziałem m.in. eurodeputowanego Jana Olbrychta i wiceministra rozwoju i technologii Marka Niedużaka.

Wśród uczestników wielu dyskusji podczas EFNI znajdą się też Paolo Gentiloni, Adam Bodnar, Frans Timmermans, Christa Schweng czy Natalia Hatalska.

Podczas sesji zamykającej Forum będziemy mogli posłuchać dyskusji na temat „Przyszłości świata według kobiet”. Europejskie Forum Nowych Idei to arena dyskusji o pilnych wyzwaniach, przed którymi stoi Polska, Europa oraz cały świat. Na uczestników czekać będą spotkania z autorami książek i rozmowy Nocnych Marków, a także szereg wydarzeń związanych z jubileuszem EFNI.

Więcej informacji na www.efni.pl

Kontakt dla przedstawicieli mediów
Paweł Mytlewski, pmytlewski@konfederacjalewiatan.pl

Partnerem strategicznym 10. edycji EFNI jest Orange, natomiast partnerami głównymi: Facebook, BNP Paribas, BASF, Samorząd Województwa Pomorskiego, Invest in Pomerania, BOSCH, IKEA, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, Fundacja Kronenberga City Handlowy, Stellantis oraz Google. Do partnerów wspierających należą: Allegro, Siemens, Deutsche Bank, Ergis, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Velux, Uniwersytet Łódzki, Miasto Gdańsk, Transport Logistyka Polska, kancelaria Wardyński i Wspólnicy, Ambasada Brytyjska, LexCap, PINK, Invest Komfort, Microsoft, OtoDom, Biznes.gov.pl, E&Y, Polska Rada Biznesu, TikTok oraz L’Oreal.
Partnerem instytucjonalnym EFNI 2021 jest Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny oraz Norway Grants, a merytorycznie wspierać go będą: Ośrodek ThinkTank, Centrum Stosunków Międzynarodowych, Polityka Insight, Visegrad Insight, Polski Instytut Ekonomiczny, UN Global Compact Network Poland, NNO, Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Konrada Adenauera, Centrum Innowacyjnej Edukacji, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych, Kultura Liberalna, Inspiring Girls oraz Klub Jagielloński. Partnerem technologicznym jest: AmberExpo, a ekologicznym: TIER.
Głównymi partnerami medialnymi wydarzenia są: Dziennik Gazeta Prawna, Wp.pl i Tok FM.
Medialnie wspierają nas również: ams, BiznesAlert.pl, Biznes24, Chilli Zet, EURACTIV.pl i EURACTIV.com, Forbes Women, My Company Polska, PAP, Puls Biznesu, Trójmiasto.pl, Gazeta Wyborcza i Warsaw Business Journal.

 

Konfederacja Lewiatan