Co zawiera 11 pakiet sankcji UE wobec Rosji?
29 czerwca 2023

Co zawiera 11 pakiet sankcji UE wobec Rosji?

fot. EC - Audiovisual Service

Po długich negocjacjach Unia Europejska przyjęła kolejny pakiet sankcji w związku z rosyjską wojną napastniczą przeciwko Ukrainie. Wprowadzone ograniczenia mają zwiększyć zdolność UE do przeciwdziałania obchodzeniu sankcji. Co przewiduje 11. pakiet?

Środki mające na celu walkę z obchodzeniem sankcji

  • Wprowadzono zakazu tranzytu przez terytorium Rosji towarów i technologii, które mogą przyczynić się do wzmocnienia militarnego i technologicznego Rosji lub rozwoju jej sektora obronnego i bezpieczeństwa, towarów i technologii nadających się do wykorzystania w przemyśle lotniczym lub kosmicznym oraz dodatków do paliw odrzutowych, eksportowanych z UE.
  • Stworzono narzędzia do walki z obchodzeniem sankcji, które zakłada:
    • wzmocnienie współpracy dwustronnej i wielostronnej poprzez zaangażowanie dyplomatyczne i zapewnienie zwiększonej pomocy technicznej państwom trzecim,
    • podejmowanie dalszych działań w przypadkach, gdy wysiłki UE w ramach współpracy dwustronnej i wielostronnej nie przyniosą zamierzonych rezultatów – działania te będą szybkie, proporcjonalne i ukierunkowane wyłącznie na pozbawienie Rosji zasobów umożliwiających jej kontynuowanie wojny napastniczej przeciwko Ukrainie,
    • przyjmowanie odpowiednich środków indywidualnych wymierzonych w podmioty z państw trzecich ułatwiające obchodzenie sankcji (po przyjęciu indywidualnych środków UE powinna ponownie podjąć dialog z danym państwem trzecim),
    • podejmowanie dalszych środków w przypadku, gdy pomimo zastosowania wyżej wymienionych działań obchodzenie sankcji będzie kontynuowane – Unia będzie mogła podjąć nadzwyczajne środki stosowane w ostateczności, tj. Rada może jednomyślnie ograniczyć sprzedaż, dostawy, przekazywanie lub eksport towarów i technologii, których eksport do Rosji jest już zakazany – zwłaszcza produktów i technologii używanych na polu walki – do państw trzecich, co do których wykazano, że istnieje stałe i szczególnie wysokie ryzyko wykorzystania ich jurysdykcji do obchodzenia sankcji.

Rozszerzenie listy sankcyjnej osób i podmiotów

  • Dodano 87 nowych podmiotów bezpośrednio wspierających rosyjski kompleks militarno-przemysłowy. Na liście znalazły się: 4 podmioty z Iranu, a także podmioty z Hongkongu, Armenii, Uzbekistanu, Syrii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Kolejne pozycje na liście towarów objętych zakazem handlu

  • Rozszerzono listę zakazanych przedmiotów, które mogą sprzyjać postępowi technologicznemu w rosyjskim sektorze obrony i bezpieczeństwa o: komponenty elektroniczne, materiały półprzewodnikowe, sprzęt do produkcji i testowania elektronicznych układów scalonych i płytek obwodów drukowanych, prekursory materiałów energetycznych i prekursory do broni chemicznej, elementy optyczne, instrumenty nawigacyjne, metale wykorzystywane w sektorze obrony i wyposażenie morskie.

Prawa własności intelektualnej

  • Wprowadzono zakaz zbywania, udzielania licencji lub przenoszenia praw własności intelektualnej lub tajemnic przedsiębiorstwa, a także przyznawania praw dostępu lub ponownego wykorzystywania wszelkich materiałów lub informacji chronionych prawami własności intelektualnej lub stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, związanych z towarami i technologią, których sprzedaż, dostawa, przekazanie lub eksport osobie, podmiotowi lub organowi w Rosji lub do użytku w Rosji jest zabroniona.

Media – przeciwdziałanie manipulacji mediami i wypaczaniu faktów

  • Zawieszono licencje nadawcze w UE dla 5 rosyjskich mediów (RT Balkan, Oriental Review, Tsargrad, New Eastern Outlook i Katehon).

Transport drogowy

  • Rozszerzono zakaz wwożenia do Unii towarów przyczepami i naczepami zarejestrowanymi w Rosji także na przypadki, gdy są one ciągnięte przez samochody ciężarowe zarejestrowane poza Rosją.

Transport morski

  • Wprowadzono zakaz dostępu do portów i śluz na terytorium UE dla statków dokonujących przeładunków „burta w burtę”, jeżeli właściwe organy mają uzasadnione powody, by podejrzewać, że statek narusza zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej lub produktów ropopochodnych drogą morską do UE lub przewozi rosyjską ropę naftową lub produkty ropopochodne zakupione powyżej pułapu cenowego.
  • Wprowadzono zakaz dostępu do portów i śluz na terytorium UE dla statków, co do których właściwe organy mają uzasadnione podstawy, aby podejrzewać nielegalne zakłócanie, wyłączanie lub dezaktywowanie pokładowych systemów automatycznej identyfikacji (AIS) podczas transportu rosyjskiej ropy naftowej i produktów ropopochodnych z naruszeniem konwencji SOLAS.

 Energetyka

  • Zakończenie tymczasowego odstępstwa przyznanego Niemcom i Polsce w odniesieniu do dostaw ropy naftowej z Rosji północną nitką ropociągu Przyjaźń. Możliwy pozostanie import ropy naftowej, która pochodzi z Kazachstanu lub innego państwa trzeciego i jest przewożona tranzytem przez Rosję ropociągiem Przyjaźń.
  • Przedłużono wyłączenie przewidziane w przepisach o pułapach cenowych w odniesieniu do zlokalizowanego w Rosji projektu Sachalin-2 do 31 marca 2024 r. w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Japonii.
  • Aby nie zakłócać krytycznych dostaw energii do Unii z państw trzecich, które nie są objęte zakazami, zagwarantowano odpowiednią konserwację i eksploatację infrastruktury Konsorcjum Rurociągu Kaspijskiego (CPC), umożliwiającą zakup, przywóz lub przekazywanie towarów pochodzących z Kazachstanu, które są jedynie ładowane w Rosji, ich wywóz rozpoczyna się w Rosji, lub są przewożone przez jej terytorium tranzytem.

Sankcje gospodarcze i finansowe

  • Rozszerzono zakaz dostarczania zbywalnych papierów wartościowych osobom w Rosji na instrumenty finansowe denominowane w dowolnej walucie.
  • Przedłużono termin stosowania tymczasowego odstępstwa od zakazu świadczenia niektórych usług w celu dalszego ułatwienia wycofywania się z rynku rosyjskiego przez operatorów unijnych. W celu przyspieszenia wycofywania się rosyjskich operatorów z rynku unijnego wprowadza się tymczasowe odstępstwo od zakazu świadczenia usług doradztwa prawnego na rzecz osób prawnych, podmiotów lub organów mających siedzibę w Rosji. Właściwe organy państw członkowskich mogą zezwolić na świadczenie, do dnia 31 marca 2024 r., usług prawnych, które zgodnie z ustawodawstwem krajowym państwa członkowskiego są obowiązkowe w celu przeprowadzenia takich zbyć.
Źródło: BusinessEurope