Portal edukacja.gov.pl rozwija się i jeszcze w tym roku na platformie edukacyjnej pojawią się nowe funkcjonalności, jak indywidualne konta edukacyjne. Centrum Gov Tech zmienia też podejście do nauki przedsiębiorczości. Jego szefowa, minister Justyna Orłowska, zadeklarowała podczas spotkania w Konfederacji Lewiatan wolę współpracy z przedsiębiorcami.
Potrzebna jest ścisła współpraca przy powstawaniu portalu edukacja.gov.pl – podkreślili uczestnicy spotkania z udziałem kierownictwa GovTech zorganizowanego w Konfederacji Lewiatan na temat cyfrowych inicjatyw dla szkół.
Justyna Orłowska, pełnomocniczka premiera ds. GovTech, szefowa Centrum GovTech, potwierdziła podczas spotkania wolę współdziałania w tym zakresie. Powiedziała, że jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie kont edukacyjnych, które każdy będzie mógł założyć na platformie edukacyjnej. Będzie ono furtką do wszystkich e-usług.
– Portal edukacja.gov.pl będzie parasolem, połączy wszystkie e-usługi dla edukacji. To projekt na lata, będziemy go sukcesywnie realizować – zaznaczyła. Jak dodała, liczy na dyskusję co do rozwiązań dla dostawców prywatnych i deklaruje spotkania w celu ustaleń, jak można je zintegrować.
Nowy przedmiot „Biznes i zarządzanie” ma już podstawę programową
– Podstawa programowa przedmiotu „Biznes i zarządzanie” została wprowadzona w tym tygodniu. Zmieniamy podejście do nauczania przedsiębiorczości, chcemy też pokazać, jak nauczać w sposób interakcyjny – mówił na spotkaniu Antoni Łukasik, wicedyrektor GovTech Polska. Jak podkreślił, efektami kształcenia w tym programie będą kompetencje 4K, czyli: kreatywność, komunikacja, kooperacja i krytyczne myślenie.
Minister Orłowska zapowiedziała też, że rząd będzie promował przedmioty #STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka). Planowany jest m.in. konkurs dla wszystkich szkół podstawowych w Polsce.
Programy edukacyjne realizowane przez Centrum GovTech
Centrum GovTech realizuje i rozwija obecnie następujące programy: Laboratoria Przyszłości, Mobilne Laboratoria Przyszłości, Biznes i Zarządzanie oraz portal Edukacja.gov.pl. Program Laboratoria Przyszłości trwa od września 2021 roku, korzystają z niego polscy uczniowie na całym świecie. Obecnie trwa podsumowanie obu edycji programu.
Centrum Gov Tech zapowiedziało też, że za 2 miesiące zostaną udostępnione filmiki szkoleniowe dla nauczycieli, wskazujące, jak korzystać ze sprzętu dostarczonego szkołom w ramach Laboratoriów Przyszłości. Będą one zakończone certyfikatem.
Elementem programu „Biznes i Zarządzanie” będą m.in. case study dla uczniów, utworzona zostanie też baza mentorów i przedsiębiorców na lekcje BiZ. Tu Govtech liczy na współpracę z biznesem, który pomoże w wypełnieniu tych elementów.
Spotkanie online odbyło się 7 lutego, w „Dzień bezpiecznego internetu”, prowadziły je Małgorzata Lelińska oraz Dorota Twarowska, wiceprzewodnicząca Rady ds. EdTech w Lewiatanie. Zapowiedziały publikację dotyczącą trendów w obszarze edtech na 2023 rok, przygotowaną przez Radę ds. EdTech przy Lewiatanie. Będzie ona wkrótce upubliczniona.