Data Act – biznes poznał więcej szczegółów
24 czerwca 2022

Data Act – biznes poznał więcej szczegółów

fot. European Union 2022

Na poziomie UE toczą się obecnie prace nad zmianą modelu dzielenia się danymi, będącymi w posiadaniu producentów inteligentnych produktów, z konsumentami oraz innymi przedsiębiorcami.

Data Act (czyli Akt w sprawie danych), który odnosi się do tej kwestii, jest zapowiedzią rewolucji w sposobie projektowania oraz produkowania IoT (internetu rzeczy) w UE.

Dodatkowo, projekt na nowo definiuje zasady przenoszalności danych w ramach zmiany dostawcy usług chmurowych, wprowadzając szereg umownych i organizacyjnych ułatwień w tym zakresie dla klientów tychże dostawców.

O ratio legis i główne założeniach Data Act firmy członkowskie miała okazję zapytać na spotkaniu organizowanym przez Konfederację Lewiatan, Szymona Lewandowskiego, prawnika, pracownika w Wydziale Polityki Danych i Innowacji w Komisji Europejskiej (DG CONNECT), odpowiedzialnego za przygotowanie nowych przepisów.

Wydarzenie było okazją do wyjaśnienia szeregu wątpliwości wokół Data Act, dotyczących m.in. kwestii ujawniania przez producentów tajemnicy przedsiębiorstwa, harmonogramu dalszych prac nad projektem czy kosztów jego wdrożenia.

KL będzie kontynuowała dialog z KE oraz innymi organami odpowiedzialnymi za pracę nad projektem rozporządzenia, w celu zapewnienia jego jak największej kompatybilności z wymogami rynku.


Aleksandra Musielak, dyrektorka Departamentu Rynku Cyfrowego

Artykuł powstał dla czerwcowego wydania Brussels Headlines – newslettera europejskiego Konfederacji Lewiatan