E-commerce przyspiesza i stawia na zieloną przyszłość
13 czerwca 2022

E-commerce przyspiesza i stawia na zieloną przyszłość

Ambicją wielu firm e-commerce jest już nie tylko utrzymanie pozycji lidera na rodzimym rynku, ale coraz częściej ekspansja międzynarodowa. Wyzwaniem dla branży jest dostosowanie dotychczasowych praktyk do wymogów unijnego Zielonego Ładu. Firmy odpowiedzialne społecznie, dla których kwestie zrównoważonego rozwoju są realnym priorytetem, wprowadzają konkretne rozwiązania.

Jednak część podmiotów jedynie markuje swoje zaangażowanie w trendy „green” czy „eco”, co tworzy problem tzw. „greenwashing’u”, czyli stwarzania mylnego wrażenia, że firma i jej produkty są przyjazne dla środowiska.

Polski rynek e-commerce należy do najszybciej rozwijających się w Europie. Jego wartość na początku 2021 r. przekroczyła już 100 mld zł. Sprzedaż produktów i usług przez Internet prowadzi około 150 tys. firm korzystając zarówno z własnych sklepów internetowych, jak i platform typu marketplace.

Mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją na rynku e-commerce. Paczki z tej kategorii stanowią już ponad 60 proc. wszystkich obsługiwanych przez nas przesyłek. Rozwój tej branży stawia przed operatorami kurierskimi nowe wyzwania, a co za tym idzie potrzebę wdrażania innowacji i zautomatyzowanych procesów zaprojektowanych według potrzeb klienta. Doskonale znamy naszych odbiorców. Prowadzimy regularne badania satysfakcji i właściwie określamy nasze priorytety. Wśród nich są: najwyższa terminowość doręczeń, jakość obsługi klienta, bezpieczeństwo, możliwość samodzielnego zarządzania dostawą, czy dostosowanie formy doręczenia do stylu życia odbiorców – mówi dr Anna Kania – Okieńczyc – Vice President, Marketing and Custromer Experience Director DHL Parcel Polska.

– Nasz kraj staje się ważnym i atrakcyjnym miejscem na mapie e-commerce,  punktem startowym do wyjścia firm z usługami i produktami na nowe rynki. Ambicją wielu przedsiębiorstw e-commerce jest już nie tylko utrzymanie pozycji lidera na rodzimym rynku, ale coraz częściej ekspansja międzynarodowa. Proces ten obejmuje wiele aspektów i towarzyszą mu żmudne przygotowania. Od jakości analizy poprzedzającej ekspansję, oceny ryzyk, właściwej znajomości specyfiki nowych rynków zależy sukces procesu scale up – mówi dr Aleksandra Musielak, dyrektorka departamentu rynku cyfrowego Konfederacji Lewiatan.

Wyzwaniem dla firm z sektora e-commerce pozostaje kwestia dostosowania dotychczasowych praktyk do wymogów unijnego Zielonego Ładu. W dążeniu do neutralności klimatycznej przedsiębiorcy mają postawione bardzo ambitne  cele, w tym środowiskowe, m.in. w związku z opublikowaniem pakietu reform legislacyjnych znanych pod nazwą „GOTOWI na 55 (ang. FIT for 55). Nie każdemu jednak przyświeca wspólne dobro naszej planety.

– Część z firm markuje swoje zaangażowanie w trendy „green” czy „eco” co pogłębia problem tzw. „greenwashing’u”, czyli strategię marketingową, której celem jest stworzenie mylnego wrażenia, że stosująca ją firma i jej produkty są przyjazne dla środowiska. Z greenwashingiem mamy do czynienia, gdy firma poświęca więcej czasu i środków na promowanie swojego ekologicznego wizerunku, niż na rzeczywiste proekologiczne działania – dodaje Aleksandra Musielak.

– Potrzebujemy głębokiego zrozumienia, że ekologia to coś znacznie ważniejszego niż atrakcyjny marketingowo trend. Potrzeba zrównoważonego rozwoju to jedno z największych wyzwań całego świata biznesu, a zwłaszcza liderów, którzy powinni wyznaczać kierunki działań poszczególnych sektorów. W DHL szczególnie mocno angażujemy się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. To jeden z elementów naszej strategii biznesowej.

Nasza firma planuje konkretne inwestycje w projekty z tym związane, w tym m.in. elektryfikację floty, odnawialne źródła energii, eko-opakowania oraz modyfikację procesów tak, by już wkrótce oferować dostawę w pełni ekologiczną. Grupa DP DHL do 2030 przeznaczy 7 miliardów euro na ochronę klimatu, a aż 115 milionów euro będzie przeznaczonych na elektryfikację floty,

do 2030 nasza flota będzie się składać w 60%  z elektrycznych samochodów – deklaruje Anna Kania – Okieńczyc.

W trakcie drugiej edycji konferencji „E-commerce 2022. Szanse, trendy, wyzwania”, organizowanej przez Konfederację Lewiatan wspólnie z partnerem strategicznym firmą DHL Parcel, będzie można dowiedzieć się jak odróżnić  specjalnie prowadzone przez firmy działania na rzecz środowiska od zwykłego marketingowego tricku. W czasie konferencji poznamy najnowsze trendy w handlu elektronicznym, osiągniecia technologiczne, organizacyjne i środowiskowe.

Konferencja odbędzie się online 14-15 czerwca.

REJESTRACJA

Konfederacja Lewiatan