EFNI – edycja 9 i pół: Inwestycje szansą dla Europy i Polski
02 października 2020

EFNI – edycja 9 i pół: Inwestycje szansą dla Europy i Polski

– Potrzebujemy w naszym życiu więcej racjonalności, więcej europejskich rozwiązań, przemyślanych inwestycji, mniej nacjonalistycznych pomysłów. Doceniajmy ludzi kultury, którzy potrafią inaczej spojrzeć na rzeczywistość. Pamiętajmy o dialogu społecznym, bo bez niego nie wyjdziemy z trudnej sytuacji – powiedziała Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan na zakończenie tegorocznego Europejskiego Forum Nowych Idei – edycja 9 i pół.

– Mimo wszystkich przeciwności, udało nam się spotkać. Mieliśmy wiele wątpliwości, ze względu na pandemię, ale, jak zwykle, wniosek był jeden: musimy robić swoje i nie poddawać się lękom, pesymizmowi, bierności. Nie możemy trwać w kwarantannie – stwierdziła.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan dodał, że cieszy się z dużej liczby osób z Europy, która wzięła udział w konferencji. – Najważniejsze, że udało się utrzymać wspólnotę, pokazać, że jesteśmy razem – podsumował.

Na koniec tegorocznego EFNI wysłuchaliśmy inspirującego wystąpienia Marka Lilla, politologa, historyka idei, dziennikarza i profesora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Jego zdaniem mamy do czynienia z końcem liberalizmu jaki znamy. Liberałowie są w defensywie. Koncentrują się bowiem nie na społeczeństwie, ale na emancypacji różnych grup społecznych. Skupiają się na tym, co ludzi różni, a zapominają o tym, co ich łączy.

Wcześniej odbyła się sesja plenarna „Priorytety inwestycyjne UE i Polski„. Jej uczestnicy zastanawiali się, ¬czy i w jaki sposób Polska i Europa mają szansę na odbudowę zerwanych łańcuchów dostaw?¬ Jak adresować obawy dotyczące inwestycji w obszary, które mogą być krytyczne dla UE, bezpieczeństwa i porządku publicznego państw członkowskich?

Biorący udział w debacie Marek Niedużak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju powiedział, że celem rządu jest wspieranie przedsiębiorców, tworzenie przepisów, głównie podatkowych, które będą zachęcały do inwestowania.
– Przygotowujemy ulgę na robotyzację, która ma zachęcić firmy do automatyzacji. Chcemy wprowadzić tzw. estoński CIT. Warto też wspomnieć o uldze na prototypy, na badania na rozwój, która dobrze się sprawdza – dodał.

Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreślił, że transformacja energetyczna i cyfryzacja od dawna są jednym z priorytetów inwestycyjnych Polski. Jego zdaniem w czasie kryzysu wydatkowanie pieniędzy unijnych musi być proste. To muszą być pieniądze szybko dostępne dla firm, gospodarki. To powinny być projekty na dwa trzy lata, mieć charakter redystrybucyjny. Ważne, żeby większość środków została wydana przez pierwsze dwa lata.

– Jednym z priorytetów UE jest suwerenność lekowa. To nie w czasie pandemii dostrzegliśmy, że przerywane są łańcuchy dostaw, że np. brakuje jakiś odczynników w Europie, bo nie dotarły z Chin. Problemy dostrzegaliśmy już wcześniej. Pandemia je tylko wyostrzyła. Strategia dla branży farmaceutycznej zakłada wsparcie UE na każdym szczeblu produkcji. Wiadomo, że produkcja leków nie będzie tańsza niż w Azji. Wsparcie ma zapewnić konkurencyjność europejskich leków – przekonywała Katarzyna Dubno, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

W opinii Witolda Naturskiego, zastępcy dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Unia Europejska chce inwestować przede wszystkim w rozwój. Ograniczanie emisji CO2 i cyfrowa rewolucja, to najważniejsze kierunki inwestycji. W czasie pandemii instytucje europejskie zyskały na znaczeniu. Mają do dyspozycji duże środki finansowe i mogą uruchomić ogromny program inwestycyjny. – Ale ważne jest, aby priorytety inwestycyjne przekuć na konkretne programy i reformy, które mają przyspieszyć tempo wzrostu w unijnych państwach – dodał.

– Najważniejsze w branży cyfrowej jest inwestowanie w infrastrukturę, która zapewnia przesyłanie dużej ilości danych. Trzeba rozwijać sieci 5G, aby można było uruchomić produkcję samochodów autonomicznych czy rozwijać telemedycynę. Przy zakupie infrastruktury zawsze pojawia się kwestia bezpieczeństwa. Można ten problem rozwiązać albo poprzez nie kupowanie sprzętu od określonego dostawcy, albo stworzenie takiego mechanizmu, który zapewni weryfikację sprzętu pod względem bezpieczeństwa – stwierdził Maciej Rogalski, rektor uczelni Łazarskiego.

Z kolei Paweł Wideł, prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych Lewiatan przytoczył pogląd, który funkcjonuje w branży, że przemysł motoryzacyjny przez najbliższe 5 lat zmieni się bardziej niż przez poprzednie 60-70 lat.

– Czeka nas elektryfikacja mobilności. Po raz pierwszy to nie technologia wpływa na regulacje, lecz zmiany przepisów wymuszają transformację branży. Firmy motoryzacyjne będą musiały ciąć koszty, przy mniejszych przychodach i zwiększonych wydatkach na transformację. Jeśli chcemy, aby nasz przemysł został w europejskim łańcuchu wartości, w ciągu 10 lat musimy stać się neutralni klimatycznie – ostrzegł.

Moderatorem debaty był Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan
****
EFNI 2020
Organizator: Konfederacja Lewiatan
Współorganizator: BusinessEurope
Partner Strategiczny: Orange
Partnerzy Główni: BASF, Bosch, FCA, Google, IKEA, Microsoft, PFR Portal PPK,
Siemens
Partnerzy Merytoryczni: Think Tank, Centrum Stosunków Międzynarodowych
Główni Partnerzy Medialni: Business Insider, Dziennik Gazeta Prawna, TOK FM
Partnerzy Medialni: 300 Gospodarka, Chilli Zet, Euractiv, My Company Polska, Puls
Biznesu, Sztuczna Inteligencja, Warsaw Business Journal, Wyborcza.biz
Producent Wykonawczy: Platige Image

 

Konfederacja Lewiatan