• Małgorzata Jarosińska- Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego to kolejni goście tegorocznego Europejskiego Forum Nowych Idei – edycja 9 i pół.
• Motywem przewodnim spotkania będzie odbudowa i funkcjonowanie gospodarki w czasie i po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19.
Europejskie Forum Nowych Idei – edycja 9 i pół odbędzie się online 2 października br.
W czasie sesji plenarnej „Priorytety inwestycyjne UE i Polski” Piotr Arak, Paweł Wideł, prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, a także przedstawiciele m.in. resortu rozwoju i Komisji Europejskiej będą się zastanawiać czy i w jaki sposób Polska i Europa mają szansę na odbudowę zerwanych łańcuchów dostaw, jak chronić rynki przed asymetrią inwestycji, jak regulować handel w obszarze usług cyfrowych, czy inwestor zagraniczny jest pożądany w przypadku infrastruktury krytycznej?
Programom wsparcia przedsiębiorców w czasie pandemii COVID-19 poświęcona będzie sesja plenarna „Recovery – ocena modeli i efektywności programów wsparcia dla biznesu w ujęciu europejskim”. Wezmą w niej udział, m.in. Paweł Borys, Vidmantas Janulevičius, prezydent litewskiej Konfederacji Przemysłu, Klaus Deutsch, dyrektor Działu Badań, Polityki Przemysłowej i Gospodarczej, Federacja Przemysłu Niemieckiego, BDI, Fredrik Persson, prezydent Szwedzkiej Organizacji Przemysłu, SE, Jan Olbrycht, eurodeputowany, członek Komisji Budżetowej oraz Komisji Rozwoju Regionalnego.
Ciekawie zapowiada się panel poświęcony budżetowi UE na lata 2021-20217, z udziałem minister Małgorzaty Jarosińskiej – Jedynak, Jana Olbrychta i Grzegorza Radziejewskiego, eksperta ds. ekonomicznych i politycznych, Dyrekcja Generalna ds. Budżetu, DG BUDGET, Komisja Europejska
Wydarzeniem dnia będzie wystąpienie gościa specjalnego Matta Brittina, prezesa Google w Europie.
Wśród uczestników spotkania pojawią się także m.in. Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, Tadeusz Kościński, minister finansów, Michał Kurtyka, minister klimatu, czy Anne Applebaum, dziennikarka, publicystka „The Washington Post”, laureatka nagrody Pulitzera.
Jak co roku, ideą EFNI jest wypracowanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Ze względu na pandemię, organizatorzy zdecydowali, że w tym roku odbędzie się EFNI – edycja 9 i pół, natomiast jubileuszowa 10. edycja Forum zostanie zorganizowana w 2021 roku.
Organizatorami tegorocznego EFNI – edycja 9 i pół są Konfederacja Lewiatan i BusinessEurope. Partnerem strategicznym Orange, natomiast partnerami BASF, BOSCH, IKEA, Siemens, FCA i Google.
Partnerami medialnymi są TOK FM, Dziennik Gazeta Prawna, euractiv.pl, MyCompany, Puls Biznesu, Warsaw Business Journal i 300 gospodarka.
Udział w Forum jest bezpłatny
Więcej informacji na www.efni.pl
Konfederacja Lewiatan