W tym roku na Europejskim Forum Nowych Idei dużo mówiliśmy o tematach dot. polskiej prezydencji w Radzie UE. Szczególnie głośny wybrzmiał temat bezpieczeństwa lekowego Wspólnoty.
Temat ten był podnoszony w panelach:
- Bezpieczeństwo lekowe Polski jako jeden z wymiarów odporności kraju – z udziałem Wiceministra Zdrowia, Marka Kosa,
- Priorytety ochrony zdrowia polskiej prezydencji w Radzie UE: szanse i wyzwania – z udziałem Wiceminister Zdrowia, Katarzyny Kacperczyk.
Temat bezpieczeństwa lekowego Wspólnoty jest także jednym z kluczowych zagadnień dla nowej Komisji Europejskiej, pojawia się on także w Mission letter dla Olivéra Várhelyi potencjalnego Komisarza odpowiedzialnego za ochronę zdrowia. Dla Konfederacji Lewiatan jest to temat priorytetowy. Uważamy, że należy jak najszybciej zacząć prace nad Critical Medicines Act, który miałby na celu przywrócenia produkcji API i leków gotowych do Europy. Jest to strategicznym celem wszystkich instytucji europejskich wyrażonym w dokumentach kierunkowych takich jak:
- opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego z grudnia 2023 r.
- deklaracja wersalska Rady z dn. 11 marca 2022 r.
- rezolucja Parlamentu Europejskiego o brakach leków z 17 września 2020 r.
- strategia farmaceutyczna Komisji Europejskiej z dn. 25 listopada 2020 r.
Propozycję aktu dot. leków krytycznych należy postrzegać jako zestaw narzędzi składający się z różnych instrumentów i rozumieć ją jako uzupełnienie Pakietu Farmaceutycznego. Jednym z narzędzi miałoby być stworzenie mechanizmu wsparcia finansowego dla produkcji substancji czynnych. Należy pamiętać, że koszt wdrożenia produkcji pojedynczej substancji czynnej szacowany jest na 50-180 mln euro, a czas wdrożenia to od 3 do 6 lat. Trudno wyobrazić sobie realizację tego rodzaju inwestycji bez odpowiednich instrumentów wsparcia na poziomie unijnym.
Kacper Olejniczak, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Sektora Life Sciences, Konfederacja Lewiatan
Artykuł dla październikowego wydania Brussels Headlines – newslettera europejskiego Konfederacji Lewiatan