Europejski biznes przedstawił 10 postulatów dla polskiej prezydencji w Radzie UE
29 listopada 2024

Europejski biznes przedstawił 10 postulatów dla polskiej prezydencji w Radzie UE

Europa musi pilnie wzmocnić swoją gospodarkę i rozwiązać problem rosnącej luki konkurencyjnej, jeżeli chce pozostać ostoją pokoju, dobrobytu i stabilności – napisali w Deklaracji Warszawskiej, prezydenci i dyrektorzy generalni 40 europejskich federacji biznesowych, którzy spotkali się w Warszawie. Przedstawili też 10 postulatów dla polskiej prezydencji w UE.

Konferencja Prezydentów BusinessEurope (Council of Presidents, CoPres) obradowała dzisiaj w Warszawie na zaproszenie jej polskiego członka, Konfederacji Lewiatan. Miało to miejsce zaledwie na miesiąc przed rozpoczęciem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Uczestnicy spotkania podtrzymali swoje silne poparcie dla Ukrainy, jej mieszkańców i ich europejskich ambicji. Unia Europejska musi wspomagać Ukrainę poprzez zapewnienie, że pomoc humanitarna będzie nadal przekazywana, infrastruktura oraz firmy nadal będą funkcjonować a wysiłki na rzecz odbudowy przyspieszą.

BusinessEurope przedstawiło również 10 postulatów, które powinny zostać zrealizowane przez instytucje Unii Europejskiej podczas polskiej prezydencji. Zostały one zaprezentowane w czasie spotkania z Andrzejem Domańskim, ministrem finansów i dotyczą m.in. bezpieczeństwa i obronności, energii i klimatu, jednolitego rynku, innowacji i cyfryzacji czy inwestycji.

Prezydenci federacji spotkali się również z prezydentem RP Andrzejem Dudą, jak również mieli szansę wymienić poglądy z Saulim Niinistö, byłym prezydentem Finlandii i specjalnym doradcą przewodniczącej Komisji Europejskiej.

– Aby nadal być ostoją pokoju, dobrobytu i stabilności Europa musi działać zdecydowanie w celu wzmocnienia gospodarki i zlikwidowania powiększającej się luki konkurencyjnej między nami, a naszymi największymi konkurentami. Polska prezydencja w Radzie UE, której rozpoczęcie zbiegnie się z nową kadencją Komisji Europejskiej, stwarza wspaniałą okazję do „zrestartowania” unijnej polityki, co pozwoli dać zastrzyk energii inwestycjom i rozwojowi. Bezpieczeństwo będzie głównym tematem nadchodzącej prezydencji. Mocno dziś podkreślamy, że silna i konkurencyjna gospodarka jest podstawą europejskiego bezpieczeństwa – powiedział  Fredrik Persson, prezydent BusinessEurope.

– Mocno namawiamy Unię Europejską, aby podczas tej prezydencji skupiła się na dziesięciu priorytetach. Obejmują one zdefiniowanie ambitnej strategii Jednolitego Rynku do połowy 2025 r. oraz zaproponowanie nowego porozumienia w sprawie czystego przemysłu, które byłoby dostatecznie ambitne w kwestiach zmniejszenia obciążeń regulacyjnych dla przedsiębiorstw, przyspieszenia procedur wydawania pozwoleń, obniżenia kosztów energii oraz rozwiązania problemu niedoboru siły roboczej i umiejętności. W kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej dywersyfikacja handlu jest kwestią o znaczeniu krytycznym – dodał.

– Jesteśmy zaszczyceni mogąc gościć w Warszawie liderów najważniejszych federacji biznesowych z całej Europy. Dziś potwierdziliśmy wsparcie dla Ukrainy i jej mieszkańców. Od czasu inwazji Rosji, UE zmobilizowała prawie 122 mld euro na pomoc finansową, humanitarną i wojskową dla Ukrainy. Nadzwyczajne wsparcie UE na rzecz utrzymania funkcjonowania ukraińskiej infrastruktury i przedsiębiorstw musi być kontynuowane. Odporna gospodarka UE jest podstawą do zapewnienia, że to wsparcie będzie mogło trwać tak długo, jak to tylko będzie konieczne –  powiedział Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Pełny tekst Deklaracji Warszawskiej 

 

Patronat medialny nad CoPres objęła TVP Info.

BusinessEurope to Konfederacja Europejskiego Biznesu – stowarzyszenie przedsiębiorców i pracodawców z siedzibą w Brukseli założone w 1958 r. Jest rzecznikiem wzrostu i konkurencyjności na poziomie europejskim, reprezentującym interesy firm z całego kontynentu i angażującym się w kwestie, które najbardziej wpływają na ich rozwój. Jako uznany partner społeczny, wypowiada się w imieniu przedsiębiorstw każdej wielkości w 36 krajach europejskich, których krajowe federacje biznesowe są bezpośrednimi członkami BusinessEurope. Konfederacja Lewiatan jest jedyną organizacją w Polsce należącą do tego grona, a Maciej Witucki zajmuje obecnie stanowisko wiceprezydenta BusinessEurope. Więcej informacji na stronie: www.businesseurope.eu

Konfederacja Lewiatan odgrywa kluczową rolę w reprezentowaniu interesów polskiego biznesu. Dzięki swojemu przedstawicielstwu w Brukseli i regularnej współpracy z instytucjami unijnymi oraz federacjami biznesowymi z innych krajów, Lewiatan od ponad 20 lat monitoruje i wpływa przez działania lobbingowe na unijną politykę gospodarczą, wspierając tworzenie korzystnych warunków dla polskich przedsiębiorstw na jednolitym rynku.