Firmy chcą się dobrze przygotować do szczepień. Czekają na szczegóły
06 kwietnia 2021

Firmy chcą się dobrze przygotować do szczepień. Czekają na szczegóły

• W najbliższych tygodniach mają ruszyć szczepienia przeciw Covid-19 w zakładach pracy. Część firm już deklaruje, że zorganizuje bezpiecznie i efektywnie ten proces i zgłosi się po szczepionki.
• Udział pracodawców w programie szczepień odciąży system podstawowej opieki zdrowotnej i przyspieszy szczepienia.
• Zdaniem Konfederacji Lewiatan najważniejszą kwestią jest w tej chwili umożliwienie pracodawcom przygotowania się, z pewnym wyprzedzeniem, do realizacji programu szczepień.

Przedsiębiorcy mają doświadczenie związane m.in. z: funkcjonowaniem zakładowych przychodni, współpracą z prywatną opieką medyczną, organizacją regularnych szczepień dużych grup pracowników przeciw grypie.

– Pracodawcy mają odpowiedni potencjał organizacyjny i doświadczenie, które są gwarancją bezpiecznego przeprowadzenia szczepień. Firmy czekają na wymogi, które będą musiały spełnić, aby wziąć udział w programie szczepień, np. wzory wniosków, zasady bezpieczeństwa. Najważniejsze w tej chwili jest umożliwienie firmom przygotowania się do programu szczepień – mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Do Lewiatana kierowanych jest wiele pytań od pracodawców o organizację programu szczepień. Kto i na jakim poziomie będzie koordynował szczepienia? Czy będą to robić samorządy? Jak będzie wyglądała dystrybucja szczepionek? Doprecyzowania wymaga też minimalna liczba osób zgłaszanych do zaszczepienia (500 osób czy pracowników).

Konfederacja Lewiatan