W sierpniu odbyło się wiele wydarzeń związanych z Funduszami Europejskimi, zaszło też sporo zmian. W naszym nowym cyklu FunduszowEFakty zapraszamy do sierpniowego podsumowania.
Rozpoczęliśmy FunduszowEFakty – cykl publikacji i informacji, w których w kolejnych miesiącach będziemy polecać między innymi:
- podsumowanie ogłoszonych konkursów dla firm i zapowiedzi kolejnych naborów,
- najważniejsze newsy dotyczące funduszy unijnych,
- przypomnienia o ważnych zmianach w zasadach, przepisach, terminach,
- ciekawostki ze świata funduszy,
- zaproszenia na wartościowe wydarzenia.
Tematy te poruszamy w ramach projektu „Fundusze europejskie na rozwój firm w perspektywie finansowej 2021-2027” finansowanego ze środków Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027. Projekt realizuje Konfederacja Lewiatan oraz Związek Pracodawców Business Centre Club.
Zmiany w harmonogramach wniosków
Zmiany w swoich harmonogramach naborów wniosków ogłosiły instytucje odpowiadające za 8 programów regionalnych. Aktualne harmonogramy można znaleźć na Portalu Funduszy Europejskich.
Zmiany w opisach priorytetów programów (które określają m.in. kto i na co może otrzymać dofinansowanie) pojawiły się w 6 programach regionalnych oraz w 2 programach krajowych. Zbiór aktualnych „szopów” (czyli szczegółowych opisów priorytetów) znajduje się na Portalu Funduszy Europejskich.
Nowe konkursy z Funduszy Europejskich
Na Portalu Funduszy Europejskich pojawiło się 85 ogłoszeń o nowych konkursach z FE skierowanych do różnych podmiotów. Co ciekawego można znaleźć dla przedsiębiorców? Proponujemy TOP5 konkursów:
- Przedsiębiorstwa MŚP działające na terenie Polski Wschodniej do 26.09 mogą składać wnioski do PARP w Programie FEWP na projekty związane z automatyzacją i robotyzacją (zmiana w kierunku Przemysłu 4.0).
- Do końca października trwa konkurs organizowany przez NCBR w ramach KPO. Wnioski dużych firm i konsorcjów przedsiębiorstw mogą dotyczyć rozwoju nowych technologii związanych w szczególności z gospodarką obiegu zamkniętego.
- Ruszyły europejskie pożyczki na dostępność udzielane przez operatorów współpracujących z BGK. Preferencyjne finansowanie z Programu FERS przeznaczone jest dla firm chcących uczynić swoje działalności bardziej przyjaznymi dla wszystkich członków społeczeństwa.
- Nowe instrumenty finansowe uruchomił NFOŚiGW. Duże i średnie przedsiębiorstwa mogą składać wnioski dotyczące poprawy efektywności energetycznej, a firmy niezależnie od wielkości mają szansę pozyskać środki na projekty związane z instalacjami OZE. Środki pochodzą z Programu FENIKS.
- Dla młodych firm (startupów) z branży Greentech (Cleantech) rusza nabór wniosków organizowany przez PARP. START-UPS ARE US z FENG to program współpracy obejmujący m.in. szkolenia i misje wyjazdowe. Wnioski można składać do 24.09.
Podsumowanie naborów w bieżącej perspektywie
Od początku realizacji perspektywy unijnej 2021-2027:
- instytucje ogłosiły 1844 nabory wniosków
- wnioskodawcy złożyli 37695 wniosków o dofinansowanie
- 6912 spośród nich podpisało z instytucjami umowy o dofinansowanie
- wykorzystaliśmy (w zawartych umowach) 23,6% dostępnych środków
(Dane wg stanu na 1.09.2024 roku).
Zaproszenia do konkursów
Dużą popularnością cieszą się konkursy na finansowanie branży HoReCa. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do 3.10 (termin został wydłużony). PARP zaprasza na cykl spotkań informacyjnych o zasadach tego finansowania.