Hotele bez otwartych restauracji dalej pozostaną zamknięte
30 kwietnia 2020

Hotele bez otwartych restauracji dalej pozostaną zamknięte

• Branża hotelarska z entuzjazmem przyjęła wczorajszą zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o otwarciu od 4 maja hoteli, chociaż na razie ich klienci nie będą mogli korzystać z basenów, saun, czy siłowni.
• Dzisiaj okazało się jednak, że hotele owszem mogą być otwarte, ale hotelowe restauracje już nie.
• Większość hoteli bez otwartych restauracji dalej pozostanie zamknięta. Traktuje się nas niepoważnie – mówi Henryk Orfinger, założyciel firmy Dr Irena Eris, w ramach której działają m.in. hotele spa, pierwszy wiceprezydent Konfederacji Lewiatan.

Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji. Teoretycznie dla biznesu hotele były otwarte, ale w praktyce służbowe wyjazdy zamarły. Teraz usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane zostaną szczególne zasady bezpieczeństwa.

– Decyzję o otwarciu hoteli przyjęliśmy z wielkim zadowoleniem, chociaż z pewnym niedosytem, bo odmrożenie działalności nie obejmie jeszcze części rekreacyjnej, czyli basenów, siłowni. Wczoraj byliśmy przekonani, że będziemy mogli otworzyć hotelowe restauracje. Dzisiaj okazało się, że nie ma na to zgody. To bardzo zła informacja. Traktuje się nas niepoważnie. Bez gastronomii hotele w większości dalej będą zamknięte. Nie są przygotowane na dostarczanie w takiej dużej skali posiłków bezpośrednio do pokojów, kilka razy dziennie, bo takie są wymogi sanitarne. Chociaż część hoteli szczególnie tych mniejszych, będzie chciała za wszelką cenę dostosować się do nowych przepisów, ponieważ znajduje się w tragicznej sytuacji finansowej i zrobi wszystko, aby się ratować przed upadkiem. Jeżeli rząd tak wyobrażał sobie odmrożenie działalności hotelarskiej, to może lepiej było w ogóle nie podejmować decyzji o ich otwarciu od 4 maja – mówi Henryk Orfinger, założyciel firmy Dr Irena Eris, w ramach której działają m.in. hotele spa, pierwszy wiceprezydent Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan