IKEA Retail Polska członkiem bezpośrednim Konfederacji Lewiatan
02 lipca 2021

IKEA Retail Polska członkiem bezpośrednim Konfederacji Lewiatan

Z przyjemnością ogłaszamy, że IKEA Retail Sp z o.o. od czerwca 2021 r. intensyfikuje współpracę z Konfederacją Lewiatan stając się formalnie członkiem bezpośrednim organizacji. Wcześniej, przez wiele lat, należała do różnych związków branżowych zrzeszonych w Lewiatanie.

Marka IKEA obecna jest na polskim rynku od 1961 roku – od momentu złożenia w fabryce w Radomsku pierwszego zamówienia na krzesła gięte, które weszły do oferty produktowej IKEA, mija w tym roku dokładnie 60 lat. Obecnie Polska zajmuje szczególne miejsce na globalnej mapie działalności IKEA, prawie 20% światowej produkcji IKEA pochodzi z naszego kraju a w całym łańcuchu wartości zatrudnionych jest ponad 16 tysięcy osób, a dodatkowe 75 tysięcy to pracownicy dostawców, z którymi IKEA współpracuje. IKEA Retail zarządza w Polsce dwunastoma sklepami IKEA i prowadzi ponad 70 Punktów Odbioru Zamówień IKEA.

„Bardzo się cieszymy, że podjęliśmy decyzję o dołączeniu do Konfederacji Lewiatan w roku, w którym IKEA świętuje 60 lat obecności na polskim rynku. Nasza dotychczasowa współpraca potwierdziła, że mamy zbieżne cele i widzimy wiele obszarów, w których możemy się nawzajem wspierać. Misją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Z pewnością poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej, do czego konsekwentnie dąży Konfederacja Lewiatan, pomoże nam w realizacji tego celu w Polsce” – mówi Anita Ryng, Dyrektorka ds. Komunikacji IKEA Retail w Polsce.

IKEA konsekwentnie realizuje strategię zrównoważonego rozwoju People and Planet Positive z 2012 r, dzięki której do 2030 roku chce stać się marką pozytywną dla klimatu i działającą w oparciu o model gospodarki o obiegu zamkniętym. Ambicją IKEA jest również inspirowanie i umożliwienie swoim klientom życia w bardziej zrównoważony sposób na co dzień.

Priorytetowe obszary współpracy pomiędzy IKEA Retail a Konfederacją Lewiatan obejmują gospodarkę o obiegu zamkniętym, politykę klimatyczną, Europejski Zielony Ład oraz odnawialne źródła energii (OZE).
Polska jest również wyjątkowa dla IKEA pod względem inwestycji w OZE. To w Polsce IKEA posiada drugie największe po USA portfolio farm wiatrowych, w które zainwestowała blisko 1 mld zł. Te inwestycje przybliżają IKEA do realizacji globalnych celów.

Konfederacja Lewiatan
Konfederacja Lewiatan jest najbardziej wpływową organizacją biznesową, która reprezentuje interesy pracodawców w Polsce i na forum Unii Europejskiej. Celem Lewiatana jest wspieranie rozwoju przedsiębiorstw. Zabiegamy o stabilny wzrost gospodarczy, lepsze prawo, uczciwą konkurencję, więcej miejsc pracy i rozwój kapitału społecznego.
Naszą misją jest polepszanie warunków prowadzenia działalności gospodarczej i wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw. Jesteśmy aktywni na forum międzynarodowym. Jako pierwsza polska organizacja pracodawców otworzyliśmy biuro w Brukseli w 2001 roku. Jesteśmy członkiem BusinessEurope, organizacji europejskich przedsiębiorców, która zrzesza 41 federacji z 35 krajów i skupia firmy zatrudniające ponad 120 mln pracowników. Zespół Lewiatana to doświadczeni eksperci i doradcy współpracujący na bieżąco z kluczowymi decydentami. Uczestniczą w pracach ponad 450 rad, komitetów, grup i innych podmiotów decyzyjnych, dbając o lepsze regulacje i rozwiązania dla przedsiębiorców.

W przypadku dodatkowych pytań informacji udziela
Biuro Prasowe IKEA Retail Polska
prpl@ikea.com

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive.

Grupa Ingka* w Polsce posiada obecnie dwanaście sklepów IKEA i 71 Punktów Odbioru Zamówień (łącznie z Punktami Mobilnymi), które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 32 sklepy IKEA na 11 rynkach. Do Grupy Ingka należy również sześć farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku.

W roku finansowym 2020 ponad 25 mln osób odwiedziło polskie sklepy IKEA, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 154 mln wizyt.

*Grupa Ingka, dawniej znana jako Grupa IKEA, jest największym franczyzobiorcą IKEA. Na całym świecie zarządza 378 sklepami
w 31 krajach. Nazwa Ingka powstała od nazwiska założyciela IKEA – Ingvara Kamprada.

 

Konfederacja Lewiatan