Komisja sejmowa za odrzuceniem propozycji zniesienia limitu składek na ZUS
16 stycznia 2020

Komisja sejmowa za odrzuceniem propozycji zniesienia limitu składek na ZUS

• Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny opowiedziała się za odrzuceniem projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, autorstwa klubu Lewicy.
• Zakładał on m.in. zniesienie limitu składek na ZUS, tzw. 30-krotności, podniesienie najniżej emerytury do 1600 zł i wprowadzenie pojęcia najwyższej emerytury.
• Posłowie uwzględnili stanowisko Konfederacji Lewiatan, która była przeciwna takim rozwiązaniom.

– Obecnie nie ma już żadnych pomysłów dotyczących ewentualnego zniesienia limitu składek na ZUS. Podkreślaliśmy, że propozycje zgłoszone przez posłów Lewicy doprowadziłyby do pogłębienia braku zaufania obywateli do systemu emerytalnego. Budziły też wątpliwości co do zgodności z konstytucją i nie były konsultowane z partnerami społecznymi w Radzie Dialogu Społecznego – mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Lewiatan ostrzegał, że zniesienie limitu składek na ZUS zaszkodzi gospodarce i rynkowi pracy. Aby sfinansować wyższe koszty zatrudnienia pracowników, firmy ograniczą wzrost wynagrodzeń i mogą zlikwidować część etatów. Polsce będzie trudniej rywalizować z innymi krajami, zarówno o inwestycje, jak i wykształconych, młodych pracowników. Firmy zmniejszą wydatki na inwestycje, a to one są podstawą długookresowego rozwoju.

Konfederacja Lewiatan