Kongres Rady Podatkowej. Grozi nam nieład podatkowy
26 maja 2021

Kongres Rady Podatkowej. Grozi nam nieład podatkowy

• Dalsze ulepszanie schematów raportowania i uproszczenia, mniej obowiązków dla firm, dzięki wprowadzeniu np. e-faktur – zapowiedział Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów podczas Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.
• Eksperci biorący udział w konferencji krytycznie oceniali propozycje zmian przedstawione w Polskim Ładzie, ponieważ nadmiernie zwiększają obciążenia osób lepiej zarabiających i przedsiębiorców.

Zdaniem Jana Sarnowskiego elektroniczna sprawozdawczość jest sprzymierzeńcem firm, bo chroni je przed nadużyciami.

– Chcemy odciążyć przedsiębiorców od wielu obowiązków. Wprowadzamy e-faktury, które najpierw będą dobrowolne, a po dwóch latach obejmą wszystkie firmy. Ci którzy przejdą na e-faktury szybciej otrzymają zwrot podatku. Pracujemy również nad korzystnym dla firm uregulowaniem grup podatkowych VAT – dodał.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, oceniając propozycje przedstawione w Polskim Ładzie powiedział, że wprowadzą one nieład podatkowy. Menedżerowie na umowach o pracę od 1 stycznia 2022 r. rzucą się na umowy b2b. Za nimi ławą ruszą różni urzędnicy tropiący nadużycia statusu przedsiębiorcy. Skutkiem będzie kolejna fala utraty zaufania społecznego i ogromne koszty po stronie aparatu fiskalnego.

– Rząd próbuje przerzucić ciężar finansowania państwa na osoby lepiej zarabiające i przedsiębiorców. To oni mają zapłacić za propozycje społeczne zawarte w Polskim Ładzie. Firmy wstrzymują się z inwestycjami. Obawiają się, że odchodzi pandemia Covid-19, a nadchodzi pandemia składkowa – powiedział Andrzej Nikończyk, przewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Joanna Wierzejska, partner, współzarządzająca Praktyką Podatkową, DZP podkreślała, że nie ma pomysłu, jak zróżnicować obciążenia w zależności od ryzyka. – Jest uderzenie w polskie rodzinne firmy prowadzone w formie jednoosobowej działalności, specjalistów, informatyków. Żaden system ulg, który obiecuje rząd, nie zastąpi prostego, przejrzystego systemu podatkowego – powiedziała.

Uczestnicy Kongresu Rady Podatkowej, w trakcie kilku paneli, będą dyskutować o sprawozdawczości podatkowej, opodatkowaniu VAT-em e-commerce, czy idealnym systemie wspierania innowacyjności na gruncie przepisów prawa podatkowego.

Konfederacja Lewiatan