Koszt zamrożenia gospodarki to spadek PKB o ponad 8%
14 sierpnia 2020

Koszt zamrożenia gospodarki to spadek PKB o ponad 8%

  • GUS w dzisiejszym szybkim szacunku PKB, w II kwartale 2020 podaje, że PKB spadł o -8,2% r/r i o -8,9% kw/kw.
  • II kwartał, czyli miesiąc zamrożenia gospodarki i dwa odmrażania, skurczył polską gospodarkę o niemal 9 %.
  • Sytuacja poprawia się wolno bo firmy obawiają się II fali zakażeń oraz nowych, niekorzystnych regulacji (m.in. płaca minimalna na poziomie 2800 zł, podatek handlowy, podatek cukrowy).

Komentarz Sonii Buchholtz, ekspertki Konfederacji Lewiatan:

Zwiastun wpływu lockdownu na gospodarkę widzieliśmy w wyniku z zeszłego kwartału (-0,4% kw/kw). Jednak teraz mamy do czynienia z obrazem po bitwie. Pełen miesiąc głębokich obostrzeń administracyjnych i dwa miesiące odmrażania – co istotne, przy relatywnie niskiej mobilności geograficznej, samodyscyplinie oraz niskiej liczbie zarażeń w kraju – skurczył polską gospodarkę o niemal 9%.
Przyczyną było administracyjne zamykanie zakładów, czasowe zawieszanie działalności firm, reżim sanitarny utrudniający osiąganie pełnych mocy w usługach, ograniczenie produktywności w pracy zdalnej i okresie przejściowym, niepełne moce produkcyjne firm w łańcuchach dostaw, niepokój konsumentów.

Mimo to, konsumentów cechuje znacznie bardziej pozytywne nastawienie niż firmy. Widać to w danych o produkcji sprzedanej, sprzedaży detalicznej czy koniunkturze. Powrotowi firm na ścieżkę wzrostu sprzed pandemii nie sprzyja jednak groźba drugiej fali, ale również tradycyjna niepewność regulacyjna. Jej przykładem może być nieuzasadniony wzrost płacy minimalnej do poziomu 2800 zł w 2021, a także realizacja podatku handlowego i zapowiedź wprowadzenia podatku cukrowego. Tego typu kroki zwiększają ryzyko dotkliwego szoku sektorowego. Bez budżetu trudno również powiedzieć, jak państwo widzi dalsze wspieranie firm w tych warunkach, jeśli jednocześnie chce dokonywać konsolidacji fiskalnej.

Prawdopodobieństwo realizacji scenariusza -5% realnego wzrostu za 2020 pozostaje dość wysokie. Powrót produktu do poziomu z 2019 roku jest bardziej prawdopodobny w pierwszej połowie 2022, aniżeli na koniec 2021 roku.

Konfederacja Lewiatan